Buradasınız: Ana sayfa » Vicia galilaea

Vicia galilaea

Deliculban

Bakımı

Vicia galilaea tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Vicia galilaea tarlayol kenarı ve yamaçlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Galilee vetch; Deliculban.

Etimoloji

Cins adı Latince burçak; tür adı Latince ekilen; alttür adı ise Latince Celile (Filistin’de (İsrail) bir bölge) anlamına gelir.

Yapısı

Vicia galilaea 15 ila 75 cm. büyüyebilir. V. narbonensis‘den farkı daha az yaprakçıklı olmasıdır (1-2(-3) çift) yaprakçıklar ovate den orbiculara kadar değişebilir. Yaprakçıları çoğu zaman daha büyüktür ve daha azdır (1-3). Çiçekler iki renklidir. Korolla, kaliksin 2,5-3 katı kadar olur. Standardın oyası genellikle lilak ve clavın boyuna denk yada daha kısa olabilir. Çoğunlukla ayası geriye bükülmüştür ve alalardan çok az uzundur. Alaların rengi beyaz ve koyu tiplidir. Meyva, daha geniştir (10-14 mm) ve yoğun pilose tüylüdür. MartNisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Fabales
Familia: Fabaceae
Subfamilia: Faboideae
Tribus: Fabeae
Genus: Vicia
Subgenus: Vicia
Sectio: Faba
Raunkiaer: Therophyte

Literatür

Israel Journal of Botany 14: 91, f. 2. 1965. Plitmann & Zohary.

Fotoğrafları

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey

Sect. Faba: Annuals, with the facies of Lathyrus, seldom climbing. Leaflets 1-3(-4) paired, larger than Sect. Vicia. Peduncle shorter or sometimes longer than the large (16-30 mm) flowers. Flowers purplish or bicoloured. Calyx teeth subequal to unequal. Style ± compressed, with a tuft of hairs on the lower side towards the apex. Legume (with coriaceous hairy valves) and seeds usually larger than in the orher Sections.
Differs from V. narbonensis by its fewer leaflets (1-2(-3) paired) that are ovate to orbicular, often larger and usually entire, and by its fewer (1-3) paler, bicoloured flowers, the corolla being 2½-3 x as long as the calyx, the limb of the standard usually lilac and as long as or shorter than the claw, rather reflexed and only slightly longer than the whitish, dark-tipped wings, the legume generally wider (10-14 mm) and densely pilose. Fl. 3-5. Rocky limestone slopes, fields and waste ground, s.l.-1300 m. III:324.

Yorum yazın