Vicia dalmatica (Meşe fiği)

derleyen:

Tanımı

İnce görünümlü, dik ya da tırmanıcı, tüysüzce ya da yaslanıcı tüylü ve çok yıllık bir bitkidir. Yaprakçıklar 8 ila 16 çift halinde, 0,8 ila 4 cm uzunluğunda, yumurtamsı dikdörtgensi ila şeritsidir. Kulakçık ince, yarı tebersi ve neredeyse her zaman düzdür. Sülük dallıdır. Çiçek kurulu sapı yapraktan daha kısa ya da daha uzundur. Çiçek kurulu 10 ila 40 çiçekli, sıkı ya da gevşektir. Çiçekler menekşe ya da leylak renklidir. Çanak 3 ila 6 mm uzunluğunda, sıklıkla morumsudur. Meyve 2 ila 3 cm uzunluğunda ve daima çıplaktır. Yaprakçıklar darca şeritsi, 1 ila 3 cm uzunluğunda ve 0,5 ila 2 mm genişliğinde ve uçları sivri, bitkinin genel görünümü çalımsı, çiçek kurulu genellikle gevşek, meyve eğikçe mızraksıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Avrupa ile Ortadoğu arasında kalan bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Tarlalar, orman açıklıkları ve çayırlarda görülür. İzmit ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde meşe fiği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince bağlayıcı anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır ve cinsin birçok üyesinde görülen sarılıcı karaktere işaret eder. Tür adı Latince Dalmaçya anlamına gelir. Türün tip bölgesine işaret eder.

Fotoğrafları