Vicia cassubica (Dirifiğ)

derleyen:

cins:

Tanımı

Sürünücü bir kökgövdeye sahip çok yıllık bir bitkidir. Gövdeler dik, zikzaklı, 30 ila 60 cm uzunluğunda, yatık havlı ya da kısaca ülgerlidir. Yapraklar çift teleksi olup uçlarında dallı sülük bulunur. Yaprakçıklar dikdörtgensi, küt uçlu ve 11 ila 17 çift halindedir. Kulakçık yarı oksu ve düz kenarlıdır. Çiçekdurumu sapı yaprağın en çok yarısı uzunluğundadır. Salkım 3 ila 18 adet çiçeklidir. Çanak 5 ila 6 mm uzunluğunda, eğik ağızlı, dişlerin uzunlukları farklı ve en alttaki diş tüpten hafifçe daha uzun ya da hafifçe daha kısadır. Taç mor ya da pembe renkli ve 10 ila 12 mm uzunluğundadır. Meyve genişçe baklavamsı eliptik, 15 ila 18 mm uzunluğunda, 5 ila 7,5 mm genişliğinde ve çıplaktır. Meyve başına 1 ila 2 adet tohum bulunur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ile İran arasındaki bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Orman, dere kenarı ve tarlalarda görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde diri fiğ adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince bağlayıcı anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır ve cinsin birçok üyesinde görülen sarılıcı karaktere işaret eder. Tür adı Latince Keşubya anlamına gelir. Günümüzde Pomeranya bölgesinin içinde kalan bir bölgenin adıdır ve türün tip yerine işaret eder.

Fotoğrafları