Vicia abbreviata (Kasap baklası)

derleyen:

cins:

Tanımı

15 ila 35 cm büyüyebilir. Gövde ince ve diktir. Yapraklar 10 ila 16 yaprakçık çiftinden oluşur. Yaprakçıklar şeritsi dikdörtgensi, 10 ila 30 mm uzunluğunda ve 2,5 mm genişliğinde, küt, mukronat, kulakçık küçük, tebersi ve genellikle düzdür. Çiçek sapı çiçeklerden daha kısadır. Salkım 3 ila 7 çiçeklidir. Çanak 6 ila 8 mm uzunluğundadır. Taç soluk sarı renkli, 25 ila 16 mm uzunluğundadır. Meyve kıvrık, darca dikdörtgensi, 30 ila 33 mm uzunluğunda, 5 ila 6 mm genişliğinde ve birkaç tohumludur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Ormanlık alanlarda görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. 600 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kasap baklası adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince bağlayıcı anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır ve cinsin birçok üyesinde görülen sarılıcı karaktere işaret eder. Tür adı Latince kısaltılmış anlamına gelir. Muhtemelen çiçekli gövdelere işaret etmektedir.