Site icon Kocaeli Bitkileri

Viburnum tinus (Filburnu)

Filburnu

Viburnum tinus; 01/01/2024; Bayındırlık; 108 m.; yol kenarı. © Hüseyin Doğan

Özet

Viburnum tinus (Filburnu) kalıcı ve koyu yeşil renkli yaprakları ve bolca çiçek açması nedeniyle yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Dipsacales

Hanımeli takımı

Viburnaceae

Mürvergiller

Viburnum

Kartopu

Tanımı

Viburnum tinus (Filburnu) her dem yeşil, 7 metre büyüyebilen ve 3 metrelik yuvarlak bir taç oluşturan bir çalıdır. Yapraklar derimsi, koyu yeşil renkli, yumurtamsı ya da eliptik, karşılıklı dizilişli, 4 ila 10 cm uzunluğunda, 2 ila 4 cm genişliğinde ve kenarları düzdür. Sitipül mevcut değildir. Çanak yapraklar genişçe üçgensidir. Çiçekler küçük, beyaz ya da açık pembe renklidir, 5 ila 10 cm çapında yoğun kümeler oluşturur. Çiçekler kokuludur. Meyvesi koyu mor siyah renkli, genişçe yumurtamsı ve 5 ila 7 mm uzunluğundadır. -12 dereceye kadar dayanıklıdır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar ekim ve kasım aylarında olgunlaşır.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak günümüzde Avustralya ve Amerika kıtalarına da dağılmıştır. [HaritaSinonimler] Makilik, parklar ve yol kenarında görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde tüylü kartopu, filburnu ve yabani defne adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince örmek/bağlamak anlamına gelmektedir. Cinsin çit bitkisi karakteristiğine işaret ediyor olması olasıdır. Tür adı Latince çalı anlamına gelir. Normalde bitki laurus ön eki adı ile kullanılırdı. Bu durumda tam çeviri şöyle olurdu: defne çalısı. Meyve durumu defne meyve durumuna hayli benzer. İkili adlandırma öncesi adı “Laurus Tinus sylvestris: trium generum”dur.

Tıp

Yapraklar demlendiğinde ateş düşürücü özelliklere sahiptir. Bunun yanında meyveler kabızlığa karşı müshil olarak kullanılmıştır.

Fotoğrafları

Exit mobile version