İçeriğe geç

Viburnum opulus (Gilaburu)

Bitkiler › Hanımeli takımı › Mürvergiller › Kartopu › Gilaburu

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisiAsgari endişe (LC)Avrupa-Sibirya elementi.

3 metre büyüyebilir. Yapraklar karşılıklı dizilişli, geniş, yumurtamsı, 3 ila 5 loblu ve kenarları tırtıklıdır. Yaprakların üst yüzeyi tüysüz, alt yüzeyi bazen tüylüdür. Bunlar dökülmeden önce kırmızıya döner. Çiçekler 10 cm çapında ve şemsiye halindedir. Dış çiçekler verimsiz, iç çiçekler verimlidir. Olgun meyveler kırmızı renklidir. Meyveler tek tohum barındırır. Çiçekler erseliktir. Popüler bir süs bitkisidir.

Doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Sulak alanlar, orman sınırları ve yol kenarında görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Gilaburu, Girabolu, Kirabolu, Geleboru, Gilabada, Gildar, Giligili, Dağdığan ağ, Geleboru, Gilabada, Gildar, Giraboğlu, Gireboğlu ve Gireboli adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Meyveler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Reçel yapımında kullanılır.

İdrar arttırıcı, müshil ve yatıştırıcı etkilere sahiptir. Güçlü bir spazm çözücü ve astım, kramplar ve kolik veya ağrılı adet gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda sinirsel durumlar için yatıştırıcı bir ilaç olarak kullanılır. Kabuk spazm çözücü, büzücü ve yatıştırıcıdır. Adet dönemi krampları, doğum sonrası spazmları ve düşük yapma tehdidi dahil olmak üzere tüm spazmları rahatlatmak için çay olarak içilir. Aynı zamanda sinir şikayetlerinin ve debilitenin tedavisinde de kullanılmaktadır. Yapraklar ve meyveler iskorbüt hastalığı tedavi edici, kusturucu ve müshildir.

Meyveler aşırı tüketilirse kusmaya ve ishale neden olabilir.

Meyvelerinden kırmızı boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Viburnum opulus (Gilaburu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/viburnum-opulus/ Erişim tarihi: 5 February 2023

Bir Yorum Yazın