Veronica triloba (Üçmaviş)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

Yatık yükselici ve dallı bir bitkidir. Gövde 10 ila 30 cm uzunluğunda, tamamen salgılı tüylü ve gövde havlı ila neredeyse ülgerlidir. Yaprak ve bırahteler etli ve sert, koyu yeşil renkli ve havlıdır. Yaprak ayası 3 ila 5 arası loblu, lobların uzunlukları farklı ve yandaki loblar merkezdeki lobdan daha dardır. Taç ortası beyaz olmak üzere koyu mavi renklidir. Ercikler koyu mavi renklidir. Çiçek kurulu 1 ila 10 arası sayıda, uçta, 10 ila 30 cm uzunluğunda ve 5 ila 20 arası sayıda çiçeklidir. Çiçek sapı yayıktır ve meyve zamanı kıvrılır. Çanak loblarının ucu sivridir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Ormanlık alanlar, kayalık bölgeler, tarla ve bağlarda görülür. Gölcük ilçesinde gözlemlenmiştir. Şubat ve haziran ayları arasında çiçek açar. 200 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde üçmaviş adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Azize Veronica’ya adanmıştır. Cinsin çiçeklerinin Veronica’nın duvağına benzemesine işaret eder. Hristiyan teolojisine göre İsa çarmıha gerilmeye götürülürken yüzündeki kan ve terleri silmesi için Veronica kendisine bir mendil uzatır. İsa mendille yüzünü silip geri uzattığında, Veronica mendilde İsa’nın yüzünün belirdiğini görür. Veronica Antik Yunanca orijinlidir ve gerçek resim anlamına gelir. Diğer bir söylenceye göre, Harran kralı Abgar vebaya yakalanır ve elçisini şifa dağıtıcı olarak meşhur olan İsa’ya gönderir. Elçi İsa’ya gelip kralı tedavi etmesini söyler, İsa bunun olamayacağını söylediğinde de en azından resmini yapıp krala götürmek için izin ister. İsa bunu kabul eder ancak yüzündeki nur yüzünden elçinin gözleri kamaşır ve resmi çizemez. Bunun üzerine İsa su ister, su ile yüzünü yıkar, sonra yüzünü sildiği bezi elçiye uzatır. Yüzü olduğu gibi beze çıkmıştır. Tür adı Latince üç loblu anlamına gelir. Türün yapraklarının lob sayısına işaret eder.

Fotoğrafları