İçeriğe geç

Veronica officinalis (Oropaçayı)

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sinirotugiller › Mavişot › Orapa çayı

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Avrupa-Sibirya elementi, Asgari endişe (LC).

10 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde dallı, sürünücü, tüylü ve yeşildir, zemini örten çok sayıda sürgüne sahiptir. Yapraklar karşılıklı dizilişli, kısa saplı, 1,5 ila 5 cm uzunluğunda, 1 ila 3 cm genişliğinde ve tüylüdür. Çiçek kurulu 1 ila 4 arası sayıda, dar, dik, başak benzeri, sıkı ve 15 ila 35 arası sayıda çiçek bulundurur. Çiçek kurulu sapı 2 ila 3,5 cm uzunluğundadır. Çanak 4 lobludur ve loblar şeritsi ila dikdörtgensidir. Taç soluk pembemsi ila leylak mavisi renklidir. Kapsül üçgensi ters yüreksi ve 10 ila 20 arası sayıda tohum bulundurur. Çiçekler erseliktir.

Bitki doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Orman açıklıkları, yol kenarı ve alpin çayırlarda görülür. Kartepe ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Çıbanotu ve Oropaçayı adları ile bilinmektedir.

Nisan ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

900 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yapraklarından çay elde edilir.

Yapraklar ve kökler, değiştirici, büzücü, hafif idrar söktürücü, hafif balgam söktürücü, mide ağrısı giderici ve toniktir. Göğüs ve nefritik şikayetler, hemorajlar, cilt hastalıkları ve yaraların tedavisi için kullanılmaktadır.

Bitkinin muska halinde takılmasının kötü ruhları uzaklaştıracağına inanılırdı.

Doğan, Hüseyin (2022). Veronica officinalis (Oropaçayı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/veronica-officinalis/ Erişim tarihi: 21 March 2023

“Veronica officinalis (Oropaçayı)” hakkında 3 yorum

  1. merhaba Veronica officinalis (Oropaçayı)nı nereden buluruz. Tıbbi bitki çayını yapmamız lazım fakat internette bulamadım

  2. merhaba ilginize teşekkür ederim.Biraz gec oldu okumam. Tohumlarını değil çay yapabilmek için kurutulmuş halini arıyorum. 15 mayısta Cezayire gitmiştim. Orada resimlerini gösterdim hemen var olduğunu söylediler, gösterdiler ve iki kalitesinden de aldım. Ama emin olamıyorum bunların dogru olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim. Kurutulmuş halini amazondaki resime benzetemedim. İlk kalite dedikleri pirinç tanesi büyüklüğünde mavi renkli diğeri ise tamamen yeşil, sanki sapları gibi, aynı kokudalar. Hoş ve baskın bir kokusu var.

Bir Yorum Yazın