İçeriğe geç

Veronica officinalis (Oropaçayı)

Oropaçayı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Avrupa-Sibirya elementi, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sinirotugiller › Mavişot › Orapa çayı

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde dallı, sürünücü, tüylü ve yeşildir, zemini örten çok sayıda sürgüne sahiptir. Yapraklar karşılıklı dizilişli, kısa saplı, 1,5 ila 5 cm uzunluğunda, 1 ila 3 cm genişliğinde ve tüylüdür. Çiçek kurulu 1 ila 4 arası sayıda, dar, dik, başak benzeri, sıkı ve 15 ila 35 arası sayıda çiçek bulundurur. Çiçek kurulu sapı 2 ila 3,5 cm uzunluğundadır. Çanak 4 lobludur ve loblar şeritsi ila dikdörtgensidir. Taç soluk pembemsi ila leylak mavisi renklidir. Kapsül üçgensi ters yüreksi ve 10 ila 20 arası sayıda tohum bulundurur. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Orman açıklıkları, yol kenarı ve alpin çayırlarda görülür. Kartepe ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Çıbanotu, Oropaçayı. Bitki Avrupa’da “Avrupa çayı” olarak bilinir. “Oropaçayı” muhtemelen bundan muharreftir.

Çiçek zamanı

Nisan-Ağustos ayları.

Yükseklik

900-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Azize Veronica’ya” anlamına gelir. Cinsin çiçeklerinin Veronica’nın duvağına benzemesine işaret eder. Hristiyan teolojisine göre İsa çarmıha gerilmeye götürülürken yüzündeki kan ve terleri silmesi için Veronica kendisine bir mendil uzatır. İsa mendille yüzünü silip geri uzattığında, Veronica mendilde İsa’nın yüzünün belirdiğini görür. Veronica Antik Yunanca orijinlidir ve “gerçek resim” anlamına gelir. Tür adı Latince “tedavi edici” anlamına gelir. Türün geleneksel olarak tıbbi amaçla kullanılmasına işaret eder.

Mutfak

Yapraklarından çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Yapraklar ve kökler, değiştirici, büzücü, hafif idrar söktürücü, hafif balgam söktürücü, mide ağrısı giderici ve toniktir. Göğüs ve nefritik şikayetler, hemorajlar, cilt hastalıkları ve yaraların tedavisi için kullanılmaktadır.

Biliyor musunuz?

Bitkinin muska halinde takılmasının kötü ruhları uzaklaştıracağına inanılırdı.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 11. 1753. L.

“Veronica officinalis (Oropaçayı)” hakkında 3 yorum

  1. merhaba Veronica officinalis (Oropaçayı)nı nereden buluruz. Tıbbi bitki çayını yapmamız lazım fakat internette bulamadım

  2. merhaba ilginize teşekkür ederim.Biraz gec oldu okumam. Tohumlarını değil çay yapabilmek için kurutulmuş halini arıyorum. 15 mayısta Cezayire gitmiştim. Orada resimlerini gösterdim hemen var olduğunu söylediler, gösterdiler ve iki kalitesinden de aldım. Ama emin olamıyorum bunların dogru olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim. Kurutulmuş halini amazondaki resime benzetemedim. İlk kalite dedikleri pirinç tanesi büyüklüğünde mavi renkli diğeri ise tamamen yeşil, sanki sapları gibi, aynı kokudalar. Hoş ve baskın bir kokusu var.

Bir Yorum Yazın