Veronica montana (Şimal mavişi)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

15 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde sürünücü ila yükselicidir. Yapraklar uzun saplıdır. Yaprak ayası genişçe yumurtamsı, 15 ila 30 mm uzunluğunda ve 15 ila 30 mm genişliğinde, seyrekçe havlı, tabanda kesik ila yüreksi, kenarları düzenli olarak dişli ve her tarafında 5 ila 8 arası dişlidir. Çiçek kurulu 3 ila 6 arası sayıda, genellikle almaşlı dizilişli, uzun bir çiçek kurulu sapı üzerinde, 2 ila 8 arası sayıda çiçekli ve salgılı havlıdır. Çanak lobları dört adettir ve bunlar ters yumurtamsıdır. Taç soluk menekşe ila koyu damarlı beyaz renklidir. Kapsül 6 mm uzunluğunda ve 8 mm genişliğindedir, 4 ila 12 arası sayıda tohum barındırır. Tohumlar dairesel, sarı renkli düz ve pürüzsüzdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, Kafkasya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Ormanlık alanlarda görülür. Gölcük ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde şimal mavişi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Azize Veronica’ya adanmıştır. Cinsin çiçeklerinin Veronica’nın duvağına benzemesine işaret eder. Hristiyan teolojisine göre İsa çarmıha gerilmeye götürülürken yüzündeki kan ve terleri silmesi için Veronica kendisine bir mendil uzatır. İsa mendille yüzünü silip geri uzattığında, Veronica mendilde İsa’nın yüzünün belirdiğini görür. Veronica Antik Yunanca orijinlidir ve gerçek resim anlamına gelir. Diğer bir söylenceye göre, Harran kralı Abgar vebaya yakalanır ve elçisini şifa dağıtıcı olarak meşhur olan İsa’ya gönderir. Elçi İsa’ya gelip kralı tedavi etmesini söyler, İsa bunun olamayacağını söylediğinde de en azından resmini yapıp krala götürmek için izin ister. İsa bunu kabul eder ancak yüzündeki nur yüzünden elçinin gözleri kamaşır ve resmi çizemez. Bunun üzerine İsa su ister, su ile yüzünü yıkar, sonra yüzünü sildiği bezi elçiye uzatır. Yüzü olduğu gibi beze çıkmıştır. Tür adı Latince dağ anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Alysson dioscoridis montanum”dur.

Fotoğrafları