İçeriğe geç

Veronica hederifolia (Baharmavisi)

Baharmavisi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiAkdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sinirotugiller › Mavişot › Bahar mavisi

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde yükselici ila yatık, esnek, tüylü ve kazık köklüdür. Yapraklar karşılıklı dizilişli, saplı, 3 ila 5 arası lobludur. Tek mavi renkli çiçekler yaprak koltukları üzerinde görülür. Tohumlar mayıs ve haziran aylarında olgunlaşır. Çiçekler yaprak koltuklarında tek, mor mavi renkli, 5 ila 9 mm çapında, koyu çizgili ve erseliktir. Çanak dört lobludur. Meyve 3 mm uzunluğunda ve 6 mm genişliğinde, oval ve çıplaktır. Tohumlar küresel ve parlak sarı renklidir.

Gözlem

Orman açıklıkları, tarlalar, yol kenarı ve çayırlarda görülür. Karamürsel ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Bahar mavisi.

Çiçek zamanı

Şubat-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Azize Veronica’ya” anlamına gelir. Cinsin çiçeklerinin Veronica’nın duvağına benzemesine işaret eder. Hristiyan teolojisine göre İsa çarmıha gerilmeye götürülürken yüzündeki kan ve terleri silmesi için Veronica kendisine bir mendil uzatır. İsa mendille yüzünü silip geri uzattığında, Veronica mendilde İsa’nın yüzünün belirdiğini görür. Veronica Antik Yunanca orijinlidir ve “gerçek resim” anlamına gelir. Tür adı Latince “Hedera yapraklı” anlamına gelir. Türün yapraklarının Hedera (sarmaşık) cinsinin yapraklarına benzemesine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Alsine hederulae folio”dur.

Geleneksel tıp

Değiştirici, iskorbüt tedavi edici ve idrar söktürücüdür. Yara, yanık, çürük ve çeşitli cilt sorunlarını gidermek için lapa halinde uygulanır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 13–14. 1753. L.

Bir Yorum Yazın