Veronica hederifolia (Baharmavisi)

derleyen:

Tanımı

10 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde yükselici ila yatık, esnek, tüylü ve kazık köklüdür. Yapraklar karşılıklı dizilişli, saplı, 3 ila 5 arası lobludur. Tek mavi renkli çiçekler yaprak koltukları üzerinde görülür. Tohumlar mayıs ve haziran aylarında olgunlaşır. Çiçekler yaprak koltuklarında tek, mor mavi renkli, 5 ila 9 mm çapında, koyu çizgili ve erseliktir. Çanak dört lobludur. Meyve 3 mm uzunluğunda ve 6 mm genişliğinde, oval ve çıplaktır. Tohumlar küresel ve parlak sarı renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Orman açıklıkları, tarlalar, yol kenarı ve çayırlarda görülür. Karamürsel ilçesinde gözlemlenmiştir. Şubat ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde bahar mavisi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Azize Veronica’ya adanmıştır. Cinsin çiçeklerinin Veronica’nın duvağına benzemesine işaret eder. Hristiyan teolojisine göre İsa çarmıha gerilmeye götürülürken yüzündeki kan ve terleri silmesi için Veronica kendisine bir mendil uzatır. İsa mendille yüzünü silip geri uzattığında, Veronica mendilde İsa’nın yüzünün belirdiğini görür. Veronica Antik Yunanca orijinlidir ve gerçek resim anlamına gelir. Diğer bir söylenceye göre, Harran kralı Abgar vebaya yakalanır ve elçisini şifa dağıtıcı olarak meşhur olan İsa’ya gönderir. Elçi İsa’ya gelip kralı tedavi etmesini söyler, İsa bunun olamayacağını söylediğinde de en azından resmini yapıp krala götürmek için izin ister. İsa bunu kabul eder ancak yüzündeki nur yüzünden elçinin gözleri kamaşır ve resmi çizemez. Bunun üzerine İsa su ister, su ile yüzünü yıkar, sonra yüzünü sildiği bezi elçiye uzatır. Yüzü olduğu gibi beze çıkmıştır. Tür adı Latince Hedera yapraklı anlamına gelir. Türün yapraklarının Hedera (sarmaşık) cinsinin yapraklarına benzemesine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Alsine hederulae folio”dur.

Tıp

Değiştirici, iskorbüt tedavi edici ve idrar söktürücüdür. Yara, yanık, çürük ve çeşitli cilt sorunlarını gidermek için lapa halinde uygulanır.

Fotoğrafları