İçeriğe geç

Veronica gentianoides (Kandil çiçeği)

Kandilçiçeği


Anahtar kelimeler: Süs bitkisiÖksin elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sinirotugiller › Mavişot › Kandil çiçeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 60 cm büyüyebilir. Yer altındaki dallı rizomları vasıtasıyla yayılır. Parlak yeşil yapraklarla tabanda rozet oluşturur. Yapraklar eliptik biçimli, 2 ila 8 cm uzunluğundadır. Çiçekli gövdeler dalsız, yükselici ila dik ve 5 ila 60 cm uzunluğundadır. Çiçekler beyaz ile mavi renkler arasında olur. Çiçek kurulu 10 ila 50 arası sayıda çiçek bulundurur. Taç koyu ila soluk mavi renklidir. Meyve dairesel ve çok sayıda tohumludur. Tohumlar dairesel ve pürüzsüzdür. Yüksek rakımda iken hayli az gelişir. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Ormanlık alanlar, nemli çayırlar, alpin çayırlar ve kayalık bölgelerde görülür. Başiskele ve Gölcük ilçelerinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Kandilçiçeği.

Çiçek zamanı

Mayıs-Ağustos ayları.

Yükseklik

1000-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Azize Veronica’ya” anlamına gelir. Cinsin çiçeklerinin Veronica’nın duvağına benzemesine işaret eder. Hristiyan teolojisine göre İsa çarmıha gerilmeye götürülürken yüzündeki kan ve terleri silmesi için Veronica kendisine bir mendil uzatır. İsa mendille yüzünü silip geri uzattığında, Veronica mendilde İsa’nın yüzünün belirdiğini görür. Veronica Antik Yunanca orijinlidir ve “gerçek resim” anlamına gelir. Tür adı Antik Yunanca “Gentiana gibi” anlamına gelir. Türün yüzeysel olarak Gentiana (gentiyan) cinsine benzemesine işaret eder. Bitki Joseph Pitton de Tournefort tarafından “Veronica orientalis, erecta, gentianellae foliis” olarak adlandırılmıştır.

Literatür

Symbolae Botanicae, 1: 1. 1790. Vahl

Bir Yorum Yazın