İçeriğe geç

Veronica cymbalaria (Venüs çiçeği)

Venüsçiçeği


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sinirotugiller › Mavişot › Venüs çiçeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde tüylü ve çok dallıdır. Taç 6 ila 10 mm uzunluğundadır. 4 adet beyaz taç yaprak görülür. Çanak 3 ila 4 mm uzunluğundadır. Meyve 2 ila 4 arası tohum barındırır. Yapraklar düz, eliptik ya da yumurtamsı ve dişlidir. Alt yapraklar karşılıklı, üsttekiler almaşlı dizilişlidir. Bunlar 5 ila 9 arası lobludur. Çiçekler beyaz renkli ve baş aşağıdır. Meyve neredeyse elipsoit ve 4 tohumludur. Tohumlar küresel ve turuncu kahverengimsidir.

Gözlem

Orman açıklıkları, makilik, yol kenarı, kayalık yamaçlar, duvarlar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Venüsçiçeği, Solgun yavşanotu.

Çiçek zamanı

Ocak-Haziran ayları.

Yükseklik

200-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Azize Veronica’ya” anlamına gelir. Cinsin çiçeklerinin Veronica’nın duvağına benzemesine işaret eder. Hristiyan teolojisine göre İsa çarmıha gerilmeye götürülürken yüzündeki kan ve terleri silmesi için Veronica kendisine bir mendil uzatır. İsa mendille yüzünü silip geri uzattığında, Veronica mendilde İsa’nın yüzünün belirdiğini görür. Veronica Antik Yunanca orijinlidir ve “gerçek resim” anlamına gelir. Tür adı Latince “zil” anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Memoire sur la Veronique Cymbalaire 3. 1798. Bodard

Bir Yorum Yazın