İçeriğe geç

Veronica chamaedrys (Cancan)

Cancan


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sinirotugiller › Mavişot › Cancan

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya ve Avrasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 50 cm büyüyebilir. Rizomları dallıdır. Gövde dik ila yükselici, salgısız havlıdır. Yapraklar karşılıklı dizilişli, üçgensi ve tırtıklı, sapsız veya kısa saplıdır. Çiçek kurulu 1 ila 4 arası sayıda, almaşlı ya da karşılıklı dizilişli, 4 ila 10 cm uzunluğunda ve 15 ila 30 arası sayıda çiçek bulundurur. Çiçekler koyu mavi ve taç dört lobludur. Çiçekler koparıldığında çok hızlı solar. Yapraklar dökülse bile gövde takip eden sezon yine büyür. Çiçekler erseliktir. Meyve ters yüreksidir ve 6 ila 14 arası sayıda tohum barındırır.

Gözlem

Orman açıklıkları, çalılık, yol kenarı ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Cancan.

Çiçek zamanı

Nisan-Temmuz ayları.

Yükseklik

100-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Azize Veronica’ya” anlamına gelir. Cinsin çiçeklerinin Veronica’nın duvağına benzemesine işaret eder. Hristiyan teolojisine göre İsa çarmıha gerilmeye götürülürken yüzündeki kan ve terleri silmesi için Veronica kendisine bir mendil uzatır. İsa mendille yüzünü silip geri uzattığında, Veronica mendilde İsa’nın yüzünün belirdiğini görür. Veronica Antik Yunanca orijinlidir ve “gerçek resim” anlamına gelir. Tür adı Antik Yunanca “yer meşesi” anlamına gelir. Türün yaprak yapısı itibariyle minyatür bir meşe ağacına benzemesine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Chamaedrys spuria minor rotundifolia”dır.

Mutfak

Yapraklarından çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Çay olarak; sinir sistemi bozuklukları, solunum sistemi, kardiyovasküler sistem ve metabolizma tedavisinde kullanılır. Kan temizleyici ve yara iyileştiricidir. Haricen cilt hastalıkları ve kaşıntı tedavisinde kullanılır. Dahilen; öksürük, astım ve nezleye karşı etkilidir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 13. 1753. L.

Bir Yorum Yazın