İçeriğe geç

Veronica beccabunga (At teresi)

At teresi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sinirotugiller › Mavişot › At teresi

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 20 cm büyüyebilir. Sürünücü rizomları vardır. Gövde çıplak yatık ila yükselicidir. Yapraklar karşılıklı dizilişli, kısa saplı, küt ve dikdörtgensi, çiçekler parlak mavi ya da pembe renklidir. Çiçek kurulu 10 ila 15 arası çiçek bulundurur. Tohumlar temmuz ve eylül ayları arasında olgunlaşır. Meyve dairesel ila genişçe eliptiktir ve 40 ila 70 arası sayıda tohum bulundurur.

Gözlem

Sulak alanların civarında görülür. Başiskele ve Kandıra ilçelerinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

At teresi.

Çiçek zamanı

Mayıs-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Azize Veronica’ya” anlamına gelir. Cinsin çiçeklerinin Veronica’nın duvağına benzemesine işaret eder. Hristiyan teolojisine göre İsa çarmıha gerilmeye götürülürken yüzündeki kan ve terleri silmesi için Veronica kendisine bir mendil uzatır. İsa mendille yüzünü silip geri uzattığında, Veronica mendilde İsa’nın yüzünün belirdiğini görür. Veronica Antik Yunanca orijinlidir ve “gerçek resim” anlamına gelir. Tür adı Danca “dere demeti” anlamına gelir. Türün sucul habitat tercihine işaret eder.

Mutfak

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yaprakları salatalara eklenir.

Geleneksel tıp

İskorbüt tedavisinde kullanılmıştır. Değiştirici, çok hafif idrar söktürücü, adet akışı teşvik edici ve ateş düşürücü. Müshil etkisi vardır. Yapraklar, kan döküntüleri ve kanın kirliliği tedavisinde kullanılır. Yanık ve ülserlere uygulanır.

Literatür

asgSpecies Plantarum 1: 12. 1753. L.

Bir Yorum Yazın