İçeriğe geç

Veronica arvensis (Ekin mavişi)

Ekin mavişi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiAvrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sinirotugiller › Mavişot › Ekin mavişi

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

2 ila 25 cm büyüyebilir. Gövde dalı, dik ve tüylüdür. Yapraklar gövde üzerinde karşılıklı dizilişlidir. Alt yaprakların kısa sapları vardır, üst yapraklar ise sapsızdır. Yapraklar 1,5 ila 2,5 cm uzunluğunda yumurtamsı ya da üçgensi ya da yüreksi tabanlıdır. Kenarları tırtıklıdır. Çiçek kurulu 15 ila 40 arası çiçek bulundurur. Çiçekler soluk mavi ya da mavi menekşe renklidir. Meyve kapsülü kalp biçimlidir. Çiçekler erseliktir. Meyve ters yüreksidir ve 10 ila 25 arası tohum bulundurur.

Gözlem

Orman açıklıkları, çayır, kayalık yamaçlar, yol kenarı ve tarlalarda görülür. Kartepe ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Ekin mavişi.

Çiçek zamanı

Mart-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Azize Veronica’ya” anlamına gelir. Cinsin çiçeklerinin Veronica’nın duvağına benzemesine işaret eder. Hristiyan teolojisine göre İsa çarmıha gerilmeye götürülürken yüzündeki kan ve terleri silmesi için Veronica kendisine bir mendil uzatır. İsa mendille yüzünü silip geri uzattığında, Veronica mendilde İsa’nın yüzünün belirdiğini görür. Veronica Antik Yunanca orijinlidir ve “gerçek resim” anlamına gelir. Tür adı Latince “ekili alan” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae arvis, cultis” olarak belirtilmiştir.

Geleneksel tıp

Bitki değiştirici, iskorbüt tedavi edici ve idrar söktürücüdür. Kandaki kirlilik tedavisinde kullanılır. Yanık, çürük ve çeşitli cilt sorunlarında lapa halinde uygulanır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 13. 1753. L.

Bir Yorum Yazın