Veronica anagalloides (Camak)

derleyen:

Tanımı

15 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde dik, dalsız ya da orta bölümde dallıdır. Gövde kuruduğunda siyah rengini alır. Yapraklar sapsız, 2,5 ila 3,5 cm uzunluğunda ve 3 ila 8 mm genişliğinde, çıplak ya da seyrek salgılı tüylü, tabanı kesik, ucu sivri ve kenarları dişli ya da düzdür. Çiçek kurulu 20 ila 60 arası sayıda çiçek bulundurur. Bırahte şeritsi ila bizsi ve tepede sivridir. Taç soluk mavi, soluk leylak ya da mor damarlı beyaz renklidir. Meyve eliptiktir ve 40 ila 60 arası tohum barındırır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Sulak alanlarda görülür. Kartepe ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir. Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde camak adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Azize Veronica’ya adanmıştır. Cinsin çiçeklerinin Veronica’nın duvağına benzemesine işaret eder. Hristiyan teolojisine göre İsa çarmıha gerilmeye götürülürken yüzündeki kan ve terleri silmesi için Veronica kendisine bir mendil uzatır. İsa mendille yüzünü silip geri uzattığında, Veronica mendilde İsa’nın yüzünün belirdiğini görür. Veronica Antik Yunanca orijinlidir ve gerçek resim anlamına gelir. Diğer bir söylenceye göre, Harran kralı Abgar vebaya yakalanır ve elçisini şifa dağıtıcı olarak meşhur olan İsa’ya gönderir. Elçi İsa’ya gelip kralı tedavi etmesini söyler, İsa bunun olamayacağını söylediğinde de en azından resmini yapıp krala götürmek için izin ister. İsa bunu kabul eder ancak yüzündeki nur yüzünden elçinin gözleri kamaşır ve resmi çizemez. Bunun üzerine İsa su ister, su ile yüzünü yıkar, sonra yüzünü sildiği bezi elçiye uzatır. Yüzü olduğu gibi beze çıkmıştır. Tür adı Antik Yunanca Anagallis‘e benziyor anlamına gelir. Türün yüzeysel olarak çuhagillere bağlı Anagallis (fare kulağı) cinsine benzemesine işaret eder.

Fotoğrafları