Veronica anagallis-aquatica (Sugedemesi)

derleyen:

Tanımı

30 cm ila 1 metre büyüyebilir. Gövde dik, kalın, içi boş, çıplak, genellikle ortadan itibaren dallı ve tabanda sürünücü dallıdır. Yapraklar çıplak, 3 ila 7 cm uzunluğunda ve 1 ila 2,5 cm genişliğinde, yumurtamsı, eliptik ya da dikdörtgensi, tepede küt, üst yapraklar sapsız ve genişçe mızraksıdır. Çiçek kurulu 20 ila 40 arası sayıda çiçeklidir. Çiçekler erseliktir. Bırahte şeritsi mızraksı ve tepede sivridir. Taç lavanta ila soluk mavi renklidir. Yarı sucul bir bitkidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Afrika ve Avrasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Sulak alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mart ve kasım ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde su gedemesi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Azize Veronica’ya adanmıştır. Cinsin çiçeklerinin Veronica’nın duvağına benzemesine işaret eder. Hristiyan teolojisine göre İsa çarmıha gerilmeye götürülürken yüzündeki kan ve terleri silmesi için Veronica kendisine bir mendil uzatır. İsa mendille yüzünü silip geri uzattığında, Veronica mendilde İsa’nın yüzünün belirdiğini görür. Veronica Antik Yunanca orijinlidir ve gerçek resim anlamına gelir. Diğer bir söylenceye göre, Harran kralı Abgar vebaya yakalanır ve elçisini şifa dağıtıcı olarak meşhur olan İsa’ya gönderir. Elçi İsa’ya gelip kralı tedavi etmesini söyler, İsa bunun olamayacağını söylediğinde de en azından resmini yapıp krala götürmek için izin ister. İsa bunu kabul eder ancak yüzündeki nur yüzünden elçinin gözleri kamaşır ve resmi çizemez. Bunun üzerine İsa su ister, su ile yüzünü yıkar, sonra yüzünü sildiği bezi elçiye uzatır. Yüzü olduğu gibi beze çıkmıştır. Tür adı Latince suculAnagallis anlamına gelir. Türün çiçeklerinin yüzeysel olarak Anagallis (farekulağı) çiçeklerine benzemesine işaret eder.

Gıda

Yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. C vitamini bakımından zengindir. Yaprakları salatalara eklenir.

Tıp

Kök ve yaprakları değiştirici, iştah açıcı ve idrar söktürücüdür. Bitkiden elde edilen lapa yanıklara karşı haricen uygulanır.

Fotoğrafları