İçeriğe geç

Veronica anagallis-aquatica (Sugedemesi)

Sugedemesi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sinirotugiller › Mavişot › Su gedemesi

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Afrika ve Avrasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 cm ila 1 metre büyüyebilir. Gövde dik, kalın, içi boş, çıplak, genellikle ortadan itibaren dallı ve tabanda sürünücü dallıdır. Yapraklar çıplak, 3 ila 7 cm uzunluğunda ve 1 ila 2,5 cm genişliğinde, yumurtamsı, eliptik ya da dikdörtgensi, tepede küt, üst yapraklar sapsız ve genişçe mızraksıdır. Çiçek kurulu 20 ila 40 arası sayıda çiçeklidir. Çiçekler erseliktir. Bırahte şeritsi mızraksı ve tepede sivridir. Taç lavanta ila soluk mavi renklidir. Yarı sucul bir bitkidir.

Gözlem

Sulak alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Sugedemesi.

Çiçek zamanı

Mart-Kasım ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Azize Veronica’ya” anlamına gelir. Cinsin çiçeklerinin Veronica’nın duvağına benzemesine işaret eder. Hristiyan teolojisine göre İsa çarmıha gerilmeye götürülürken yüzündeki kan ve terleri silmesi için Veronica kendisine bir mendil uzatır. İsa mendille yüzünü silip geri uzattığında, Veronica mendilde İsa’nın yüzünün belirdiğini görür. Veronica Antik Yunanca orijinlidir ve “gerçek resim” anlamına gelir. Tür adı Latince “sucul Anagallis” anlamına gelir. Türün çiçeklerinin yüzeysel olarak Anagallis (farekulağı) çiçeklerine benzemesine işaret eder.

Mutfak

Yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. C vitamini bakımından zengindir. Yaprakları salatalara eklenir.

Geleneksel tıp

Kök ve yaprakları değiştirici, iştah açıcı ve idrar söktürücüdür. Bitkiden elde edilen lapa yanıklara karşı haricen uygulanır.

Dioscorides: Böbrek ve mesane taşlarını kırar ve dışarı atar. Düşüğe neden olabilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 12. 1753. L.

Bir Yorum Yazın