Verbena tenera (Yayılıcı mine)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

Halihazırda bazı kaynaklarda Glandularia pulchella adı ile geçmektedir. 15 ila 60 cm büyüyebilen tek ya da çok yıllık bir bitkidir. Gövde yatık ila dik, çıplak ya da seyrekçe kıllıdır. Yaprak 1 ila 3,5 cm uzunluğunda, yumurtamsı ve 1 ila 2 elsi kesiktir. Çiçek durumu başak halinde, genellikle gövde başına bir adettir. Çiçek bırahteleri 3,5 ila 9 mm uzunluğundadır. Çanak 5 ila 7 mm uzunluğunda ve tüyleri yaslanıcıdır. Taç 9 ila 14 mm uzunluğunda ve beyaz ila mor renklidir. Meyve 2 ila 3 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak güney Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle ılıman kuşaklarda yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçe, tarla ve mezarlıklarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Eylül ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde yayılıcı mine adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince dal anlamına gelmektedir. Tür antikçağda çeşitli dinsel ritüellerde kullanılırdı. Tür adı Latince narin anlamına gelir. Türün genel görünüme işaret eder.

Fotoğrafları