İçeriğe geç

Verbena officinalis (Mine çiçeği)

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Mineçiçeğigiller › Mineçiçeği › Mine çiçeği

Tıbbi bitki.

Dik bir bitkidir ve 30 cm ila bir metre büyüyebilir. Gövde sert, dik ve köşelidir. Loblu yapraklar tırtıklıdır, çiçekleri leylak rengidir. Çiçekler erseliktir. Tohumlar ağustos ve eylül ayları arasında olgunlaşır. Tohumlar üç haftada çimlenir.

Doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Yamaçlar, tahrip edilmiş arazilerde ve yol kenarında görülür. İl geneline yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Mine çiçeği ve Güvercin otu adları ile bilinmektedir.

Haziran ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Mine çiçeğinin kutsal ayinlerde kullanılması zorunluydu, bu dönemde bitkinin yaygın adları arasında ‘kutsal’ ve ‘dokunulmaz’ da yer alıyordu. Bu isimlendirme; Roma hukukunda ‘clarigatumque’ olarak bilinen ve reddi halinde savaş ilanı anlamına gelen, düşmandan talan ya da işgal ettiği bir bölgenin tazmininin yüksek sesle istenmesi kavramında da kendini gösterir. Clarigatumque ilanında bulunan kişiye verbenarius (mine çiçeği taşıyan) denirdi ve dokunulmaz (elçiye zeval olmaz) kabul edilirdi. Mine çiçeği, Romalılar tarafından ‘kutsal bitki’ (hiera botane) olarak adlandırılmıştı ve en çok değer verilen bitkiydi. Bitkinin kutsallığına binaen, Iuppiter’in yortusunda tapınağı sadece bu bitki ile süpürülüyor ve kutsanıyordu. Galyalılar ise bitkiyi kehanet amacıyla kullanıyorlar, bitkiyi avuçlarının içinde ovuşturarak dileklerinin gerçekleşmesini ya da hastalıklardan kurtulmayı umuyorlardı. Mine çiçeğinin kutsiyeti Roma’ya özgü bir durum değildi, Hellas’da da bitki kutsal bitki olarak bilinirdi, Aphrodite iç içe geçmiş mine çiçeklerden oluşan bir taç giymektedir. Asya kıtasında ise hem Elamlılar hem de Perslerde bu bitki oldukça kutsal kabul edilirdi. Bu coğrafyalarda güneşe ya da diğer varlıklara ibadet etmek için mabede yürünürken mutlaka ellerinde mine çiçeği bulundururlardı. Antik Mısır’da İsis’in gözyaşı denirdi. Hristiyan teolojisine göre İsa çarmıh hadisesinden sonra yaralarını bu bitki ile iyileştirmiştir.

Ateş ve enfeksiyon tedavisinde kullanılır. Düşüğe neden olabilir. Baş ağrısı, depresyon, safra kesesi sorunlarında dahili alınırsa etkilidir. Haricen küçük yaralar, egzama, nevralji ve diş eti hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Yaprak ve çiçekli sapları; antibakteriyel, kanın pıhtılaşmasını engelleyici, spazm çözücü, büzücü, temizleyici, terletici, süt arttırıcı, yara iyileştirici, hafif idrar söktürücü ve uyarıcıdır. Kökü dizanteri tedavisinde kullanılır.

Yüksek dozda alınması uyuşukluğa ve sinir sisteminin felcine neden olabilir. Hamilelik döneminde uzak durulmalıdır.

İlham getirici olduğuna inanılır ve şair ile yazarlar tarafından kullanılırdı.

Doğan, Hüseyin (2022). Verbena officinalis (Mine çiçeği) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/verbena-officinalis/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın