Verbascum xanthophoeniceum (Sülün sığırkuyruğu)

Tanımı

35 ila 70 cm büyüyebilir. Gövde silindirik, basit ya da birkaç dallıdır. Taban yaprakları mızraksı ila baklavamsı ve dikdörtgensi yumurtamsı, 3 ila 12 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 6 cm genişliğinde, kabaca ve düzensiz olarak dişli loblu, yaprak sapı 0,5 ila 4 cm uzunluğunda; gövde yaprakları küçük, mızraksı ila şeritsi, 4 cm uzunluğunda ve 1 cm genişliğinde, minik dişli ya da düzdür. Çiçek kurulu gevşek, basit ya da birkaç dallıdır. Bırahte üçgensi mızraksı ila şeritsi ve sivridir. Çiçek sapı 10 ila 30 mm uzunluğundadır. Çanak 3 ila 5 mm uzunluğunda, lobları eliptik ila yumurtamsı, küt ya da mukronattır. Taç sarı renkli, 25 ila 32 mm çapındadır. Ercikler 5 adettir. Kapsül genişçe yumurtamsı ila eliptik küresel, tüysüz ya da birkaç bezelidir.

Türkçe adları

Dilimizde sülün sığırkuyruğu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince sakallı anlamına gelir. Cinse bağlı birçok türde uzun ve yoğun tüyler görülür. Tür adı Antik Yunanca sarı kırmızı anlamına gelir. Türün taç rengine işaret eder. Antikçağda Fenike’nin ihraç ettiği bir çeşit boya bu adla anılmaktadır.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Makilik, kayalık yamaçlar ve çayırlarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.