Buradasınız: Ana sayfa » Verbascum sinuatum

Verbascum sinuatum

Bodanotu

Bakımı

Verbascum sinuatum iki yıllık bir ottur. Geçirgen toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Kuraklığa dayanıklıdır.

Yetiştirme

Verbascum sinuatum çayır ve yol kenarlarında görülür. Kumlu topraklara uyumludur.

Yapısı

Verbascum sinuatum Rozet yaprakları geniş, loplu ve dalgalıdır. Kumlu ve kayalık bölgeleri sever, ayrıca yol kenarlarında da görülür. 1 metreye kadar büyür. Tabandan itibaren dallı dik stemli ve sarımsı-gri tomentostur. Tabandaki yapraklar oblanseolat ve eliptik; sapsız, dalgalı kenarları loblu/crenate; cauline yapraklar decurrent; ve kabaca dentat’tır. Daha çok ekilmemiş yerlerde ve yol kenarlarında bulunurlar. Gövdeleri dik bazen dallanmış ve yünümsü tüylerle kaplıdır. Yaprakları gövdenin alt kısımlarında rozet halinde dizilmiş olup, yünümsü tüylüdür. Gövdedeki yapraklar ise sapsızdır. Çiçekler gövdenin ucunda sık veya seyrek, az veya çok uzun bir salkım durumda toplanmışlardır. Çiçeklerin çanak ve taç yaprakları beşer parçalıdır. Meyveler yuvarlakça olup, çok tohumludur. NisanMayısHaziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

Yaygın adları

Wavyleaf mullein, Black leaved mullein, Mediterranean mullein, Scallop leaved mullein; Bodanotu.

Etimoloji

Cins adı Latince sığırkuyruğu; tür adı ise Latince kıvrık anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Lamiales
Familia: Scrophulariaceae
Tribus: Scrophularieae
Genus: Verbascum
Raunkiaer: Hemicryptophyte
Phytochorion: Mediterranean

Literatür

Species Plantarum 1: 178. 1753. L.

Fotoğrafları

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Astım, boğaz ve akciğer sorunlarına iyi geldiği ifade edilir. Avusturya’da alternatif tıp alanında çay olarak tüketilir. Çiçekleri müsilaj, uçucu yağ ve glikozitler taşır. Balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Bazı sığır kuyruğu türlerinin tohumları saponin taşıdıklarından dolayı balıklar için zehirli olup, balık avlamada kullanılır. Bitkinin yaprakları da terletici, balgam söktürücü, idrar arttırıcı ve kabız edici olarak kullanılır. Basur için de kullanılır. Yapraklarında antimikrobiyal etkiler tespit edilmiştir.
İç Anadolu bölgesinde “Kurt Kulağı” ismi de verilir. Bitki kuruduğunda odunsu bir yapı aldığı için ve kolay yanmasından dolayı “Çoban Çırası” da denmektedir.

Flora of Turkey

Biennial, 50-100 cm, shortly and densely grey- or yellow-tomentose, often glabrescent. Stem terete or winged by decurrent leaves, mostly branched from base. Basal leaves spathulate-oblong, 4-35 x 2-15 cm, incised-lobed or pinnatifid, often ± undulate, sessile or shortly petiolate, petiole rarely to 4 cm; cauline decurrent or not, upper coarsely dentate or subentire, oblong-ovate or cordate-ovate, acute. Inflorescence lax, with numerous branches forming broad panicle, sometimes with subsessile glands, with clusters of 1-7 flowers. Bracts broadly cordate-triangular, mucronate. Pedicels to 5 mm; bracteoles ovate. Calyx 2·5-5 mm, lobes ovate-Ianceolate, acute, with eglandular or glandular hairs. Corolla yellow, 15-30 mm diam., with pellucid glands, stellate-tomentose outside. Stamens 5, anthers reniform. filaments with purple-violet wool, 2 anterior glabrous near apex. Capsule broadly elliptic or subglobose, 3-5 x 2,5-4 mm, tomentose. 2n=30. Fl. 5-10. Roadsides, fallow fields, steppe, coastal sands, s.l.-1100 m.
1. Cauline leaves ± distinctly decurrent; calyx lobes eglandular var. sinuatum Medit. element.
1. Cauline leaves not decurrent; calyx lobes glandular var. adenosepalum E. Medit. element. VI:539.

Yorum yazın