İçeriğe geç

Verbascum sinuatum (Bodanotu)

Bodanotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiAkdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sıracaotugiller › Sığırkuyruğu › Bodanotu

Dağılımı

Doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Rozet yaprakları geniş, loblu ve dalgalıdır. 50 cm ila 1 metreye kadar büyür. Tabandan itibaren dallı dik gövdeli ve sarımsı-gri kaba tüylüdür. Tabandaki yapraklar ters mızraksı ve eliptik; sapsız, dalgalı kenarları loblu ya da dişli; gövde yapraklar dekürent; ve kabaca dişlidir. Çiçekler gövdenin ucunda sık veya seyrek, az veya çok uzun bir salkım durumda toplanmışlardır. Çiçeklerin çanak ve taç yaprakları beşer parçalıdır. Meyveler yuvarlakça olup, çok tohumludur.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı, deniz kenarı, tarlalar ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Bodan otu, Kurt kulağı, Çoban çırası (Bitki kuruduğunda odunsu bir yapı aldığı için ve kolay yanmasından dolayı).

Çiçek zamanı

Mayıs-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1100 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “sakallı” anlamına gelir. Cinse bağlı birçok türde uzun ve yoğun tüyler görülür. Tür adı Latince “dalgalı” anlamına gelir. Yaprak kenarlarına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Verbascum graecum fruticosum, folio sinuato candidissimo”dur.

Geleneksel tıp

Astım, boğaz ve akciğer sorunlarına iyi geldiği ifade edilir. Avusturya’da alternatif tıp alanında çay olarak tüketilir. Çiçekleri müsilaj, uçucu yağ ve glikozitler taşır. Balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Bazı sığır kuyruğu türlerinin tohumları saponin taşıdıklarından dolayı balıklar için zehirli olup, balık avlamada kullanılır. Bitkinin yaprakları da terletici, balgam söktürücü, idrar arttırıcı ve kabız edici olarak kullanılır. Basur için de kullanılır. Yapraklarında antimikrobiyal etkiler tespit edilmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 178. 1753. L.

Bir Yorum Yazın