İçeriğe geç

Verbascum phlomoides (Yünotu)

Yünotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiAvrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sıracaotugiller › Sığırkuyruğu › Yünotu

Dağılımı

Doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 200 cm büyüyebilir. Boyunca grimsi ya da sarımsı kaba tüylü ve salgısız tüylüdür. Gövde silindirik ve genellikle basittir. Taban yaprakları dikdörtgensi ya da genişçe eliptik, 5 ila 45 cm uzunluğunda ve 3 ila 15 cm genişliğinde, zaman zaman tabanda kısaca lobludur. Yaprak sapı 4 ila 8 cm uzunluğundadır. Gövde yaprakları taban yapraklarına benzer ancak daha küçüktür. Çiçek kurulu genellikle basit ve 2 ila 9 arası çiçekten oluşan sıkı bir küme halindedir. Çanak lobları mızraksıdır ve uçları sivridir. Taç sarı renklidir. Kapsül genişçe yumurtamsı eliptik ve yoğun kaba tüylüdür. Çiçekler erseliktir. Tohumlar baharın sonuna doğru sera ortamında ekilebilir.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve orman açıklıklarında görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yün otu, Turuncu sığırkuyruğu.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

0-500 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “sakallı” anlamına gelir. Cinse bağlı birçok türde uzun ve yoğun tüyler görülür. Tür adı Antik Yunanca “Phlomis gibi” anlamına gelir. Türün Phlomis (çalba) cinsi ile yüzeysel benzerliğine işaret eder.

Geleneksel tıp

Parazitleri vücuttan atmak için kullanılır. Çiçek ve yaprakları yatıştırıcı, antiseptik, büzücü, sakinleştirici, yumuşatıcı, balgam söktürücü, göğüs ağrısı giderici ve yara iyileştiricidir. Öksürük, bronşit, astım ve boğaz tahrişleri gibi çeşitli solunum yolu şikayetlerinin tedavisinde dahili olarak kullanılır. Çiçekli iken hasat edilir, hızlı ve özenli biçimde kurutulur. Aksi takdirde tıbbi özelliklerini kaybeder.

Biliyor musunuz?

Bitki fare ve sıçanları uzaklaştırmak için kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1194. 1753. L.

Bir Yorum Yazın