İçeriğe geç

Verbascum orientale (İbrahimotu)

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sıracaotugiller › Sığırkuyruğu › İbrahimotu

Nadir bitkiAkdeniz elementi.

15 ila 80 cm büyüyebilir. Alt bölümde kısa havlı ila tüysüzce, üst bölümde ise salgılı kısa havlıdır. Gövde silindirik ve incedir. Taban yaprakları ters yumurtamsı, küt, saplı, kabaca dişli ila az teleksi; gövde yaprakları çok sayıda, dikdörtgensi ila yumurtamsı, derin teleksi ila iki teleksi, şeritsi ila dikdörtgensi bölümlüdür. Çiçek kurulu gevşek ve basit salkım halindedir. Bırahte 6 ila 17 mm uzunluğunda, en alttaki derin teleksi, en üstteki şeritsi ve düzdür. Çiçek sapı 1,5 ila 5 mm uzunluğundadır. Çanak 5 ila 7 mm uzunluğunda, lobları mızraksı şeritsi ve sivridir. Taç sarı renkli, 14 ila 20 mm çapında ve birkaç kahverengi noktalıdır. İplikçik sarı tüylüdür. Kapsül elipsoit, 4 ila 7 mm uzunluğunda ve 3 ila 4,5 mm genişliğindedir.

Doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler]

Tarlalar, kayalık bölgeler, çalılık ve yamaçlarda görülür. Nadir bir türdür. Körfez ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde İbrahim otu adı ile bilinmektedir.

Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Verbascum orientale (İbrahimotu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/verbascum-orientale/ Erişim tarihi: 2 February 2023

Bir Yorum Yazın