İçeriğe geç

Verbascum orientale (İbrahimotu)

İbrahimotu


Anahtar kelimeler: Nadir bitkiAkdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sıracaotugiller › Sığırkuyruğu › İbrahimotu

Dağılımı

Doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

15 ila 80 cm büyüyebilir. Alt bölümde kısa havlı ila tüysüzce, üst bölümde ise salgılı kısa havlıdır. Gövde silindirik ve incedir. Taban yaprakları ters yumurtamsı, küt, saplı, kabaca dişli ila az teleksi; gövde yaprakları çok sayıda, dikdörtgensi ila yumurtamsı, derin teleksi ila iki teleksi, şeritsi ila dikdörtgensi bölümlüdür. Çiçek kurulu gevşek ve basit salkım halindedir. Bırahte 6 ila 17 mm uzunluğunda, en alttaki derin teleksi, en üstteki şeritsi ve düzdür. Çiçek sapı 1,5 ila 5 mm uzunluğundadır. Çanak 5 ila 7 mm uzunluğunda, lobları mızraksı şeritsi ve sivridir. Taç sarı renkli, 14 ila 20 mm çapında ve birkaç kahverengi noktalıdır. İplikçik sarı tüylüdür. Kapsül elipsoit, 4 ila 7 mm uzunluğunda ve 3 ila 4,5 mm genişliğindedir.

Gözlem

Tarlalar, kayalık bölgeler, çalılık ve yamaçlarda görülür. Nadir bir türdür. Körfez ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

İbrahim otu.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “sakallı” anlamına gelir. Cinse bağlı birçok türde uzun ve yoğun tüyler görülür. Tür adı Latince “doğulu” anlamına gelir. Türün Avrupa’nın doğusunda görülmesine işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Flora Pedemontana i. 106. 1785. (L.) All.

Bir Yorum Yazın