Verbascum lasianthum (Yünlü sığırkuyruğu)

Tanımı

50 ila 100 cm büyüyebilir. Bitki yoğun beyazımsı ya da sarımsı kaba ve salgısız tüylüdür. Gövde sağlam, silindirik ya da biraz yivli açılı, genellikle dallıdır. Taban yaprakları ters yumurtamsı ila dikdörtgensi, mızraksı ya da darca mızraksı, 8 ila 30 cm uzunluğunda ve 2,5 ila 8 cm genişliğinde, minik dişli ila düz, sivrimsi ve genellikle sivri ya da sipsivri, yaprak sapı genişçe kanatlı ve 1,5 cm uzunluğunda; üst gövde yaprakları genişçe yumurtamsı ila dairesel, kulakçıklı ya da sarılıcı, sipsivri ya da kuyrukludur. Çiçek kurulu kompakt, çok dallı, piramit gibi bileşik salkım halinde ve salkımlar 2 ila 7 arası çiçeklidir. Bırahte üçgensi yüreksi ila yumurtamsı, sipsivri kuyrukludur. Çiçek sapı 5 mm uzunluğunda, ikincil bırahte mızraksıdır. Çanak 4 ila 6 mm uzunluğunda, yarı küresel, lobları üçgensi yumurtamsı, sivri ve tüpten hafifçe daha uzundur. Taç sarı renkli, 20 ila 30 mm çapındadır. Ercik 5 adet, iplikçik beyazımsı sarı tüylüdür. Kapsül genişçe yumurtamsı ila küresel, 4 ila 6 mm uzunluğunda ve 3,5 ila 5 mm genişliğinde ve yoğun kaba tüylüdür.

Etimoloji

Cins adı Latince sakallı anlamına gelir. Cinse bağlı birçok türde uzun ve yoğun tüyler görülür. Tür adı Antik Yunanca tüylü başçık anlamına gelir. Türün başçık (anther) yapısına işaret eder.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak doğu Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Tarlalar, kayalık bölgeler, çalılık ve ormanlık alanlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde yünlü sığırkuyruğu adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.