Verbascum lagurus (Tavşan sığırkuyruğu)

derleyen:

Tanımı

45 ila 120 cm büyüyebilir. Bitkinin tamamı grimsi keçe kaba tüylüdür. Gövde silindirik ve genellikle basittir. Taban yaprakları yumurtamsı ila dikdörtgensi eliptik, 6 ila 25 cm uzunluğunda ve 2,5 ila 10 cm genişliğinde, belirsiz dişli ya da düz, yaprak sapı 3 ila 8 cm uzunluğunda; gövde yaprakları da benzer ancak daha küçüktür. Çiçek kurulu yoğun, basit ya da üst bölümde birkaç dallıdır. Bırahte 5 ila 8 mm uzunluğunda, mızraksı, sipsivri; ikincil bırahte 2 adettir. Çiçek sapı 1 ila 5 mm uzunluğundadır. Çanak 4 ila 6,5 mm uzunluğunda, lobları mızraksı, sivri ve ufak bezelidir. Taç sarı renkli, 20 ila 30 mm çapındadır. Ercik 5 adet, iplikçik beyazımsı sarı tüylüdür. Kapsül yumurtamsı ila yumurtamsı eliptik, 5 ila 9 mm uzunluğunda ve 4 ila 6 mm genişliğinde ve yoğun kaba tüylüdür.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çalılık ve ormanlık alanlarda görülür. Hayli nadir bir türdür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde tavşan sığırkuyruğu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince sakallı anlamına gelir. Cinse bağlı birçok türde uzun ve yoğun tüyler görülür. Tür adı Antik Yunanca tavşan kuyruğu anlamına gelir. Türün yapraklarının tüy örtüsüne işaret eder.

Fotoğrafları