Verbascum haussknechtii (Sahil sığırkuyruğu)

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sıracaotugiller › Sığırkuyruğu › Sahil sığırkuyruğu

Endemik, Nadir bitkiÖksin elementi.

70 ila 150 cm büyüyebilir. Bitki kaba tüylü ve zamanla tüysüzcedir. Gövde sağlam, silindirik ve çok sayıda dallıdır. Taban yaprakları şeritsi mızraksı, 10 ila 20 cm uzunluğunda ve 1 ila 4 cm genişliğinde, kütdişçikli, ucu sivri, yaprak sapı 2 ila 5 cm uzunluğunda; gövde yaprakları da bunlara benzer ancak daha küçüktür. Çiçek kurulu çok sayıda ince dallıdır ve dikdörtgesi bir salkım oluşturur, sıkışık kümeler 3 ila 9 arası çiçek bulundurur. Bırahte şeritsi mızraksı ila şeritsi ve sıklıkla kuyrukludur. Çiçek sapı 4 mm uzunluğundadır. İkincil bırahte miniktir. Çanak 3 ila 5 mm uzunluğunda, beyaz kaba tüylü, zamanla tüysüzce, lobları şeritsi mızraksı ve uçları sivridir. Taç sarı renkli ve 15 ila 20 mm çapındadır. Ercik 5 adettir. Başçık böbreksidir. İplikçik beyazımsı sarı tüylüdür. Kapsül silindirik eliptik ila eliptik yumurtamsı, 5 ila 6 mm uzunluğunda ve 2 ila 4 mm genişliğinde, kaba tüylü ve zamanla tüysüzcedir.

Doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir. Bu taksonun Yunanistan’dan da görüldüğüne dair raporlar mevcuttur, dolayısıyla endemik statüsü şüphelidir. [Harita]

Deniz kenarında kumluk alanlarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Görüldüğü bölgeler yoğun turizm faaliyetlerine sahne olmaktadır. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Sahil sığırkuyruğu adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 10 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Görüşünüzü Yazın