İçeriğe geç

Verbascum haussknechtii (Sahil sığırkuyruğu)

Sahil sığırkuyruğu


Anahtar kelimeler: Endemik, Nadir bitkiÖksin elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sıracaotugiller › Sığırkuyruğu › Sahil sığırkuyruğu

Dağılımı

Doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

70 ila 150 cm büyüyebilir. Bitki kaba tüylü ve zamanla tüysüzcedir. Gövde sağlam, silindirik ve çok sayıda dallıdır. Taban yaprakları şeritsi mızraksı, 10 ila 20 cm uzunluğunda ve 1 ila 4 cm genişliğinde, kütdişçikli, ucu sivri, yaprak sapı 2 ila 5 cm uzunluğunda; gövde yaprakları da bunlara benzer ancak daha küçüktür. Çiçek kurulu çok sayıda ince dallıdır ve dikdörtgesi bir salkım oluşturur, sıkışık kümeler 3 ila 9 arası çiçek bulundurur. Bırahte şeritsi mızraksı ila şeritsi ve sıklıkla kuyrukludur. Çiçek sapı 4 mm uzunluğundadır. İkincil bırahte miniktir. Çanak 3 ila 5 mm uzunluğunda, beyaz kaba tüylü, zamanla tüysüzce, lobları şeritsi mızraksı ve uçları sivridir. Taç sarı renkli ve 15 ila 20 mm çapındadır. Ercik 5 adettir. Başçık böbreksidir. İplikçik beyazımsı sarı tüylüdür. Kapsül silindirik eliptik ila eliptik yumurtamsı, 5 ila 6 mm uzunluğunda ve 2 ila 4 mm genişliğinde, kaba tüylü ve zamanla tüysüzcedir.

Gözlem

Deniz kenarında kumluk alanlarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Görüldüğü bölgeler yoğun turizm faaliyetlerine sahne olmaktadır. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Sahil sığırkuyruğu.

Çiçek zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

0-10 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “sakallı” anlamına gelir. Cinse bağlı birçok türde uzun ve yoğun tüyler görülür. Tür adı Latince “Carl Haussknecht’e” anlamına gelir. Türü ilk defa toplayan ve 30 Kasım 1838 – 7 Temmuz 1903 tarihleri arasında yaşamış Alman eczacı.

Fotoğrafları

Literatür

Mitt. Geogr. Ges. (Thüringen) Jena 5 (Bot. Ver.): 71. 1887. Heldr. ex Hausskn.

Bir Yorum Yazın