Verbascum abieticola (Göknar sığırkuyruğu)

derleyen:

Tanımı

100 ila 200 cm büyüyebilir. Bitki yoğun yaslanıcı beyaz keçe kaba tüylü olup, kısa sürede tüysüzce olur. Gövde hayli kalın (tabanda 2,5 cm çapında), belirgin biçimde açılı ve çok dallıdır. Taban yaprakları mızraksı ila genişçe mızraksı, 20 ila 40 cm uzunluğunda ve 5 ila 12 cm genişliğinde, düz, tepede sivri, yaprak sapı 3 ila 8 cm uzunluğundadır; gövde yaprakları küçük, dar, üstteki sapsız, tepede sipsivri ila kuyrukludur. Çiçek kurulu çok dallıdır ve bunlar piramidal bileşik salkım halinde 4 ila 9 arası çiçek barındıran salkımları barındırır. Bırahte şeritsi, kaba tüylü ve tüysüzcedir. Çiçek sapı 8 mm uzunluğunda ve ikincil bırahte küçüktür. Çanak 3 ila 5 mm uzunluğunda, lobları şeritsi sivridir. Taç sarı renkli, 25 ila 35 mm çapındadır. Ercik 5 adettir, iplikçikler beyazımsı sarı tüylüdür. Kapsül eliptik yumurtamsı, 5 ila 7 mm uzunluğunda ve 3,5 ila 5 mm genişliğinde, kaba tüylü ve tüysüzcedir.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita] Ormanlık alanlar, alpin çayırlar ve yamaçlarda görülür. Başiskele ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 1100 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde göknar sığırkuyruğu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince sakallı anlamına gelir. Cinse bağlı birçok türde uzun ve yoğun tüyler görülür. Tür adı Latince köknar altında anlamına gelir. Türün Abies (köknar) ağaçlarına yakın bulunmasına işaret eder.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. Muhsin avatarı

    Sığır kuyruğu arılar için zehirli bir bitki türü değil mi

    1. Böyle bir bilgiye sahip değilim. Bazı Verbascum türleri “arı dostu” olarak bilinir.

Görüşünüzü Yazın