Valerianella muricata (Tikeli gevrek)

Tanımı

6 ila 30 cm büyüyebilir. Alt yapraklar meyve zamanı görülür ya da görülmez, 12 ila 35 mm uzunluğunda ve 3 ila 8 mm genişliğindedir. Çiçek kurulu ters piramit biçiminde ya da başçıklı, dallar zaman zaman meyve vaktinde kalınlaşma eğilimindedir ve bırahteleri gizlerler. Bırahte 5 ila 6 mm uzunluğunda ve 0,5 ila 2 mm genişliğinde, otsudur. Çiçekler soluk mavimsi ila leylak renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’dan orta Asya’ya kadar olan bölgede yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Kayalık yamaçlar, yol kenarı ve tarlalarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük Valeriana anlamına gelir. Cinsin aynı aileden Valeriana (Kediotu) ile benzerliğine işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan kuzugevreği muhtemelen cinsin uluslararası adından gelmektedir. Bitkiler örneğin İngilizce’de kuzu marulu (lamb’s lettuce) adı ile bilinir. Tür adı Latince sivri çıkıntılı anlamına gelir. Türün meyve zamanı çiçek başlarına işaret eder. Özgün tanımda bu “fructu ovato, margine apicis membranaceo dimidiato denticulato” olarak belirtilmiştir.

Türkçe adları

Dilimizde tikeli gevrek adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.