Valeriana pumila (Bağ kuzugevreği)

derleyen:

Tanımı

Halihazırda bazı kaynaklarda Valerianella pumila adı ile geçmektedir. 4 ila 17 cm büyüyebilir. Yapraklar normalden daha dar olup, 12 ila 36 mm uzunluğunda ve 1 ila 7 mm genişliğindedir. Çiçek kurulu yoğun ve küreseldir. Brahte 3 ila 5 mm uzunluğunda ve 0,5 mm genişliğinde, ağsı ve meyveler döküldükten sonra kalıcıdır. Çiçekler beyaz, leylak ya da pembemsi renktedir. Meyve 2 ila 2,1 mm uzunluğunda ve 1,5 ila 1,8 mm genişliğindedir ve erkenden dökülür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’dan orta Asya’ya kadar olan bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Kayalık yamaçlar, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İzmit ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde bağ kuzugevreği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince sağlıklı anlamına gelir. Tıbbi özelliklerine işaret eder. Bazı kaynaklarda bitkinin adını, Claudius Caesar’ın karısı Valeria Messalina’nın doktoru Vettius Valens’ten aldığını aktarmaktadır. Cinsin Türkçe adı olan kuzugevreği muhtemelen cinsin uluslararası adından gelmektedir. Bitkiler örneğin İngilizce’de “kuzu marulu” (lamb’s lettuce) olarak bilinir. Tür adı Latince cüce anlamına gelir. Türün cins özelinde boyutlarına işaret eder.

Fotoğrafları