İçeriğe geç

Valeriana (Kediotu)


Dolaşım

BitkilerHanımeli takımıHanımeligiller › Kediotu

Genel bilgiler

Tüysüz ya da havlı çok yıllık otlardır. Rizomlar uzunlamasına ve lifli köklü ya da rizomlar kısa ve demet halindedir. Gövde basittir. Taban yaprakları rozet halinde, saplı ya da kaşıksı, bölünmemiş, teleksi ya da az teleksi, kalıcı ya da çiçek zamanı kuruyucudur. Gövde yaprakları karşılıklı dizilişli, saplı ya da sapsızdır. Cins Amerika ve Avrasya’ya özgüdür. Avrupa’da damadın damatlığına kedi otu çiçekleri konulurdu. Bitki gönüllüğü simgeler.

Etimoloji

Cins adı Latince “sağlıklı” anlamına gelir. Tıbbi özelliklerine işaret eder. Bazı kaynaklarda bitkinin adını, Claudius Caesar’ın karısı Valeria Messalina’nın doktoru Vettius Valens’ten aldığını aktarmaktadır.

Geleneksel tıp

Galen: Uyku getiricidir.

Dioscorides: Vulva iltihabı ve mukozal vajina akıntısı vakalarında başvurulur. Kaynatılarak alındığında mide bulantısı ve böbrek ağrısına iyi gelir. Ter kokusunu gidericidir.

İbn-i Sînâ: “Sünbül” maddesinde birden fazla bitki ele alınmıştır. Bunlardan biri Nardostachys jatamansi’dir. Diğer ikisi ise muhtemelen Valeriana celtica ve Valeriana tuberosa’dır. Olasılıklara Cymbopogon nardus türünü de dahil etmek gerekir. Ancak her durumda günümüzde sümbül olarak bilinen bitkilerle ilgileri yoktur.

İltihap gidericidir. Şişliklere uygulanır. Nezle vakalarında başvurulur. Kirpiklerin çıkması için kullanılır. Çarpıntı hallerinde etkilidir. Karaciğer ve mideye faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Kusmayı gidermek için soğuk su ile birlikte verilir.

Türler

Literatür

Species Plantarum 1: 31. 1753. L.

Exit mobile version