Utricularia australis (Durgun sumiğferi)

derleyen:

Tanımı

Gövde tek formlu, ince ve boğumlar 10 ila 18 mm uzunluğundadır. Yapraklar 30 mm uzunluğunda, iki loblu, loblar genişçe yumurtamsı ve kılcal dişçikli bölümlere bölünmüştür. Sıkapa 11 ila 35 cm uzunluğunda ve 2 ila 10 arası çiçeklidir. Bırahte 1 ila 4 mm uzunluğundadır. Sap 7 ila 13 mm uzunluğunda, çiçeklenmeden sonra 14 ila 23 mm uzunluğundadır. Taç limon sarısı renginde, 8 ila 14 mm uzunluğundadır. Mahmuz 4 ila 7,5 mm uzunluğunda, darca silindirik konikaldır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Durgun sularda görülür. Türü gözlemlediğiniz bölge 2020 yılında iş makinaları tarafından tahrip edilmiştir, Kocaeli’nde başka bir bölgede daha yoksa, ildeki varlığı sona ermiş olabilir. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde durgun sumiğferi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük mesane anlamına gelir. Etçil olan cins, suyun altında mesane benzeri bir yapıya sahiptir ve bu yapı sayesinde avlanırlar. Tür adı Latince güneyli anlamına gelir. Tür ilk defa Avustralya’da keşfedilmiştir.

Fotoğrafları