İçeriğe geç

Ulmus glabra (Dağ karaağacı)

Bitkiler › Gül takımı › Karaağaçgiller › Karaağaç › Dağ karaağacı

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Avrupa-Sibirya elementi, Yetersiz veri (DD).

35 ila 40 metre büyüyebilir. Dallar sağlam, özellikle gençken kıllıdır. Yapraklar 16 cm uzunluğunda ve 8 cm genişliğinde, genişçe ters yumurtamsı ila eliptik, genellikle üst bölümde üç loblu, uzun ince uçlu ila sipsivri, keskin biçimde testere dişli, üst bölümde pürüzlü, alt bölümde kabaca ya da ince biçimde havlıdır. Yaprak sapı çok kısa ve ayanın uzun kenarından kulaksı tabanla üst üste biniktir. Samara genişçe ters yumurtamsı ila eliptik, 2,5 cm uzunluğunda, tüysüz ya da zaman zaman orta bölümde havlıdır. Tohum samaranın merkezinde yer alır.

Doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Ormanlık alanlarda görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Dilimizde Dağ karaağacı adı ile bilinmektedir.

Mart ve nisan ayları arasında çiçek açar.

100 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Olgun olmayan meyveler çiğ olarak tüketilebilir ve nefesi hoş kokulu hale getirir.

Kabuğun içi büzücü, yatıştırıcı ve hafif idrar söktürücüdür. İshal, romatizma, yaralar, basur vb. tedavisinde dahili ve harici olarak kullanılır ve ülserlerin tedavisinde ağız gargarası olarak da kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Ulmus glabra (Dağ karaağacı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/ulmus-glabra/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın