Buradasınız: Ana sayfa » Ulmus glabra

Ulmus glabra

Dağ karaağacı

Bakımı

Ulmus glabra çok yıllık bir ağaçtır. nemli toprağı, güneşligölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Ulmus glabra açık orman ve ormanlık alanlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Wych elm, Scotch elm, Scots elm; Dağ karaağacı.

Etimoloji

Cins adı Latince karaağaç; tür adı ise Latince tüysüz anlamına gelir.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Hakkında yeterli bilgi olmayan tür sınıfı içindedir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Rosales
Familia: Ulmaceae
Genus: Ulmus
Raunkiaer: Phanerophyte
Phytochorion: Euro-Siberian

Literatür

Flora Anglica 95. 1762. Huds.

Yapısı

Ulmus glabra 35 ila 40 metre büyüyebilir. Dallar sağlam, özellikle gençken kıllıdır. Yapraklar 16 cm. uzunluğunda ve 8 cm. genişliğinde, genişçe obovat ila eliptik, genellikle üst bölümde üç loblu, uzun kuspidat ila akuminat, keskin biçimde serrat, üst bölümde skabrid, alt bölümde kabaca ya da ince biçimde pubeskent’tir. Petiol çok kısa ve lamina’nın uzun kenarından aurikulat tabanla üst üste biniktir. Samara genişçe obovat ila eliptik, 2,5 cm. uzunluğunda, tüysüz ya da zaman zaman orta bölümde pubeskenttir. Tohum samaranın merkezinde yer alır. Mart ve Nisan aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Olgun olmayan meyveler çiğ olarak tüketilebilir ve nefesi hoş kokulu hale getirir. Kabuğun içi büzücü, demulcent ve hafif diüretiktir. İshal, romatizma, yaralar, basur vb. tedavisinde dahili ve harici olarak kullanılır ve ülserlerin tedavisinde ağız gargarası olarak da kullanılır. Astringent: Astrenjan. Damar ya da dokuları büzücü ilaç. Demulcent: Deri ya da mukoza üzerindeki ağrıyı hafifleten ya da gideren ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Homeopati: Bir hastalığın, hastalık belirtilerini sağlam bir insanda ortaya çıkarabilecek maddelerin çok düşük dozlarda hastaya verilmesiyle tedavi edilebileceği inancına dayanan bir alternatif tıp yöntemi.

Flora of Turkey

Tree to 35-40 m, without suckers. Twigs rather stout, ± hispid especially when young. Leaves to 16(-24) x 8(-12) cm, broadly obovate to elliptic, often 3-lobed in upper part, long-cuspidate to acuminate, sharply serrate, scabrid above, coarsely to finely pubescent beneath. Petiole very short and ± overlapped by auriculate base of longer side of lamina. Samara broadly obovate to elliptic, to 2.5(-3) cm, glabrous or sometimes pubescent in middle; seed central in samara. Fl. 3-4. Mixed deciduous forest, 100-1800 m. VII:646.

Yorum yazın