Buradasınız: Ana sayfa » Ulmus canescens

Ulmus canescens

Boz karaağaç

Bakımı

Ulmus canescens çok yıllık bir ağaçtır. nemli toprağı, güneşligölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Ulmus canescens açık ormandere kıyısı ve ormanlık alanlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Grey elm, Grey leafed elm, Hoary elm; Boz karaağaç.

Etimoloji

Cins adı Latince karaağaç; tür adı ise Latince ağarmış anlamına gelir.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Rosales
Familia: Ulmaceae
Genus: Ulmus
Raunkiaer: Phanerophyte

Literatür

Kew Bulletin 12: 499. 1957[1958]. Melville.

Yapısı

Ulmus canescens 30 metre büyüyebilir. Yapraklar eliptik ila obovat, 9 cm. uzunluğunda ve 4 cm. genişliğinde, akut ila akuminat, asimetrik, serrat ila krenat serrattır. Samara obovat, 2 cm. uzunluğunda, tohum samaranın ortasına yakındır. Dallar yoğun biçimde beyaz pubeskent, yapraklar alt yüzeyde yumuşakça peubeskent ve gland’sızdır. ŞubatMart ve Nisan aylarında çiçek açar.

Bitki tarihi

Kerestesi ve üzüm ağacı ile birlikte büyümesi nedeniyle önem atfedilir. Yunanlılar iki karaağaçtan bahseder; daha büyük olan dağ karaağacı ve ovalarda görülen, çalı formundaki karaağaç. İtalya’da nemli yerleri tercih etmeyen Atina karaağacı, Galya karaağacı, kalın yaprakları olan İtalya karaağacı ve yabani karaağaç. Atina karaağacı samara (karaağaç meyvesine verilen ad) taşımaz. Bütün karaağaçlar sürgünlerden de çoğalır.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey


Tree to 30 m but often much smaller, suckering. Twigs sometimes with corky flanges. Leaves elliptic to obovate, to 9(-11) x 4(-6) cm, acute to gradually acuminate, ± asymmetrical, serrate to crenate-serrate. Samara obovate, to 2(-2,5) cm; seed above middle of samara. Fl. 3-4. Mixed deciduous forest, thickets by rivers and streams, open slopes, often in xerothermic communities, s.1.-1300(-1600) m.
1. Twigs glabrous or sparsely pubescent; leaves ± glabrous and often glandular beneath subsp. minor
1. Twigs densely white-pubescent; leaves softly pubescent beneath, without glands subsp. canescens E. Medit. element. VII:648.

Yorum yazın