Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Ulmus canescens

Fotoğraf

Bakımı

Ulmus canescens çok yıllık bir ağaçtır. nemli toprağı, güneşli, gölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Ulmus canescens açık orman, dere kıyısı ve ormanlık alanlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Grey elm, Grey leafed elm, Hoary elm; Boz karaağaç.

Etimoloji

Cins adı Latince karaağaç; tür adı ise Latince ağarmış anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Phanerophyte
Flora Bölgesi: Mediterranean
Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Rosanae
Takım: Rosales
Familya:
Cins: Ulmus

Tanım

Kew Bulletin 12: 499. 1957[1958].

Tanımlayan

Melville, 1958.

Doğa Tarihi

Kerestesi ve üzüm ağacı ile birlikte büyümesi nedeniyle önem atfedilir. Yunanlılar iki karaağaçtan bahseder; daha büyük olan dağ karaağacı ve ovalarda görülen, çalı formundaki karaağaç. İtalya’da nemli yerleri tercih etmeyen Atina karaağacı, Galya karaağacı, kalın yaprakları olan İtalya karaağacı ve yabani karaağaç. Atina karaağacı samara (karaağaç meyvesine verilen ad) taşımaz. Bütün karaağaçlar sürgünlerden de çoğalır.

Yapısı

Ulmus canescens 30 metre büyüyebilir. Yapraklar eliptik ila obovat, 9 cm. uzunluğunda ve 4 cm. genişliğinde, akut ila akuminat, asimetrik, serrat ila krenat serrattır. Samara obovat, 2 cm. uzunluğunda, tohum samaranın ortasına yakındır. Dallar yoğun biçimde beyaz pubeskent, yapraklar alt yüzeyde yumuşakça peubeskent ve gland’sızdır. Şubat, Mart ve Nisan aylarında çiçek açar.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Contributions to the flora of Ballıkayalar National Park (Gebze, Kocaeli / Turkey); Zeki Severoğlu, Ülkühan Yaşar, Mustafa Keskin & Memduh Serin; Scientific Area C • Plant ecology. Vegetation and habitat diversity; 427-430 (Ulmus minor subsp. canescens)

Flora of Turkey

Tree to 30 m but often much smaller, suckering. Twigs sometimes with corky flanges. Leaves elliptic to obovate, to 9(-11) x 4(-6) cm, acute to gradually acuminate, ± asymmetrical, serrate to crenate-serrate. Samara obovate, to 2(-2,5) cm; seed above middle of samara. Fl. 3-4. Mixed deciduous forest, thickets by rivers and streams, open slopes, often in xerothermic communities, s.1.-1300(-1600) m.
1. Twigs glabrous or sparsely pubescent; leaves ± glabrous and often glandular beneath subsp. minor
1. Twigs densely white-pubescent; leaves softly pubescent beneath, without glands subsp. canescens E. Medit. element. VII:648.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın