İçeriğe geç

Tyrimnus leucographus (Dulkarı gömleği)

Dulkarıgömleği


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Dulkarıgömleği › Dulkarı gömleği

Dağılımı

Bitki doğal olarak orta Avrupa, Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 200 cm büyüyebilir. Taban yaprakları yeşil renkli ve beyaz damarlı, ters yumurtamsı, saplı, 5,5 ila 14 cm uzunluğunda ve 2 ila 5 cm genişliğinde, loblu, dikenli dişli kenarlı, gövde yaprakları daha dar ve daha kısadır. Çiçek başları küresel, çiçek zamanı dik, meyve zamanı hafifçe sarkık ve 20 ila 40 cm uzunluğundaki yapraksız çiçek sapı üzerindedir. İnvolukrum 10 ila 18 mm uzunluğunda ve 13 ila 15 mm genişliğinde, filari darca mızraksı sipsivri, tüysüz ila yünlüdür. Kapçık 4 ila 5 mm uzunluğunda ve 1,5 mm genişliğinde, pürüzsüz ve parlaktır.

Gözlem

Orman açıklıkları, çalılıklar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Dulkarıgömleği.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Antikçağda önemli bir Fenike liman ve ticaret merkezi olan Tyre’dan (günümüzde Sur, Lübnan) geliyor olabilir. Aynı orijinden tyros kelimesi de Antik Yunanca “peynir” anlamına gelir ve yine aynı şehre izafe edilir. Tür adı Antik Yunanca “beyaz yazı” anlamına gelir. Türün yapraklarındaki süt beyazı lekelere işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Carduus leucographus mariae hirsutus, capitulo minore”dir.

Geleneksel tıp

Plinius: Kökü çiğnenerek diş ağrısını gidermek için kullanılır. Kan tükürme, çölyak ve aşırı adet vakalarında başvurulur.

Hicesius: Tohumu ya da suyu bel ağrısını gidermek için alınır.

Fotoğrafları

Literatür

Dictionnaire des Sciences Naturelles ed. 2. 56: 207. 1828. (L.) Cass.

Bir Yorum Yazın