Tyrimnus leucographus (Dulkarı gömleği)

derleyen:

Özet

Tyrimnus leucographus (Dulkarı gömleği) genelde çalılık alanlarda görülen ve bahar ortasından yaz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Tyrimnus

Dulkarıgömleği

Tanımı

Tyrimnus leucographus (Dulkarı gömleği) genellikle 20 ila 80 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Taban yaprakları yeşil renkli ve beyaz damarlı, ters yumurtamsı, saplı, 5,5 ila 14 cm uzunluğunda ve 2 ila 5 cm genişliğinde, loblu ve dikenli dişli kenarlıdır. Gövde yaprakları daha dar ve daha kısadır. Çiçek başları küresel, çiçek zamanı dik ve meyve zamanı hafifçe sarkıktır. Bunlar 20 ila 40 cm uzunluğundaki yapraksız çiçek sapı üzerindedir. İnvolukrum 10 ila 18 mm uzunluğunda ve 13 ila 15 mm genişliğinde, filari darca mızraksı sipsivri, tüysüz ila yünlüdür. Kapçık 4 ya da 5 mm uzunluğunda ve 1,5 mm genişliğinde, pürüzsüz ve parlaktır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Orman açıklıkları, çalılıklar ve yol kenarında görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda İl genelinde yaygın olarak gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde dulkarıgömleği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Antikçağda önemli bir Fenike liman ve ticaret merkezi olan Tyre’dan (günümüzde Sur, Lübnan) geliyor olabilir. Buradan ihraç edilen ve şehrin adıyla anılan mor renk hayli meşhurdu. O halde çiçek rengi ile bir bağıntı kurulmuş olsa gerektir. Ayrıca aynı orijinden gelen tyros kelimesi de Antik Yunanca peynir anlamına gelir ve yine aynı şehre izafe edilir. Tür adı Antik Yunanca beyaz yazı anlamına gelir ve açık bir şekilde türün yapraklarındaki süt beyazı lekelere işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Carduus leucographus mariae hirsutus, capitulo minore”dir.

Fotoğrafları