İçeriğe geç

Typha laxmannii (Papur)


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiSucul bitkiAsgari endişe (LC), Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Sazgiller › Saz › Papur

Dağılımı

Doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

170 cm büyüyebilir. Gövde incedir. Yaprak ayası 2 ila 4 mm genişliğindedir. Dişi ve erkek başaklar birbirlerinden 1 ila 3,5 cm uzak mesafededir. Dişi başak olgunlaştığında 4 ila 12 cm uzunluğunda ve 2 cm çapında, tarçın kahverengisi renginde ve pulsuzdur. Tepecik kaşıksı mızraksıdır. Erkek başak, dişi başağın 1,5 ila 3 katı uzunlukta, 8 ila 22 cm uzunluğunda ve 4 ila 7 mm genişliğinde, pullar ipliksi ve basittir. Başçık 1,5 mm uzunluğundadır. Meyve 0,7 ila 1 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Sulak alanlarda görülür. Karamürsel ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Papur.

Çiçek zamanı

Haziran-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “kedi kuyruğu” anlamına gelmektedir. Cinsin çiçek kurulunun yapısına işaret eder. Tür adı Latince “Erik Laxmann’a” anlamına gelir. 27 Temmuz 1737 – 6 Ocak 1796 tarihleri arasında yaşamış Fin-İsveçli bilim insanı.

Mutfak

Kökü çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Protein bakımından zengindir. Bahar aylarındaki genç sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tohumlar öğütülerek bisküvi, ekmek ve pasta yapımında, ayrıca çorbalarda koyulaştırıcı olarak kullanılır. Genç gövdelerin tadı mısıra benzer ve çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tohumlarından mutfaklık yağ elde edilir.

Geleneksel tıp

Ercikler ve polenler büzücü ve kanama durdurucu olarak kullanılır.

Literatür

Nova Acta Academiae Scientiarum Imperialis Petropolitanae. Praecedit Historia ejusdem Academiae 12: 84, 335, t. 4. 1801. Lepech.

Bir Yorum Yazın