Site icon Kocaeli Bitkileri

Typha angustifolia (Saz)

Typha angustifolia

Typha angustifolia: 24/06/2017; Sapanca Gölü; 42 m.; sulak alan. © Hüseyin Cahid Doğan

Saz


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiSucul bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Sazgiller › Saz › Saz

Dağılımı

Doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

3 metre büyüyebilir. Yapraklar düz ve dardır. Yaprak ayası 4 ila 8 mm genişliğindedir. Erkek ve dişi çiçek başakları birbirlerinden 1 ila 6 cm uzaklıktadır. Dişi çiçek başakları koyu tarçın kahverengisi renkli, 13 ila 37 cm uzunluğunda ve 1,3 ila 2 cm genişliğindedir. Erkek çiçek başakları dişi çiçek başakları neredeyse aynı uzunluktadır. Olgunlaştıklarında yapraklar kadar uzun belirgin saplar görülür. Çiçekler tek evciklidir. Meyve 1 ila 12 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Sulak alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Saz.

Çiçek zamanı

Haziran-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “kedi kuyruğu” anlamına gelmektedir. Cinsin çiçek kurulunun yapısına işaret eder. Tür adı Latince “dar yapraklı” anlamına gelir. Türün cins özelinde ayırt edici özelliğine işaret eder.

Mutfak

Kök çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Kök kurutulup öğütülerek çorbalarda koyulaştırıcı olarak kullanılır. Bu toz protein bakımından zengindir ve bisküvi yapımında da kullanılır. Çiçekli sapların tadı mısıra benzer ve çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tohumlarından mutfaklık yağ elde edilir.

Geleneksel tıp

Polenleri idrar söktürücü, adet kolaylaştırıcı ve kan akışını durdurucudur. Böbrek taşlarının tedavisinde dahili olarak kullanılır. Hemen hemen her türlü içi kanama, ağrılı adet dönemi, apseler ve lenfatik kanseri tedavisinde başvurulur. Haricen ishal ve yaralanmalar için kullanılır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Sapları hasır, sandalye ve şapka yapımında kullanılır. Polenleri havai fişek yapımında kullanılır. Dişi çiçekler çıra ikamesi olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 971. 1753. L.

Exit mobile version