İçeriğe geç

Tussilago farfara (Öksürük otu)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Öksürükotu › Öksürük otu

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Avrupa-Sibirya elementi.

4 ila 15 cm büyüyebilir. Ancak meyve zamanı 30 cm boya ulaşır. Taban yapraklar saplıdır ve yaprak ayası 10 ila 20 cm çapındadır. Bunlar çiçekler solduktan sonra gelişmeye başlar. Gövde yaprakları çok sayıda, morumsu ve pulsudur. Bunlar çiçek zamanı dik, sonrasında ise sarkıktır. Çiçek başları 1,5 ila 2,5 cm çapındadır. Filariler şeritsi, küt, sıklıkla morumsu, beyaz tüylü ya da zaman zaman siyah salgılı tüylüdür. Tohumlar mart ve mayıs aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. -29 dereceye kadar dayanıklıdır.

Bitki doğal olarak orta Avrupa, Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kabalak, Deveşaplağı, Devetabanı, Gabalah, Gabalak, Kavalak, Kusut, Öksürük otu, Sulandık otu, Şabla, Kınaçiçeği, Kınaotu ve Lapaza adları ile bilinmektedir.

Ocak ve nisan ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Çiçek tomurcukları ve genç çiçekler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Salatalara tat vermesi için konulabilir. Yapraklar çorbalara eklenir. Yaprak ve çiçekleri kurutularak çay elde edilir.

Viral enfeksiyonlar, grib, soğuk algınlığı, ateş, romatizma ve gut hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Astım ve öksürük sorunlarında başvurulmuştur. Etkili bir yatıştırıcı ve balgam söktürücüdür. Bitki özü bağışıklık direncini arttırabilir. Bitki, kronik amfizem ve silikoz hastalığının tedavisinde kullanılır. Çiçekler lapa haline getirilerek egzama, yara, ısırık ve iltihaplara uygulanır. Kökü terleticidir.

Hamilelik ve emzirme döneminde kontrendikedir. Büyük dozlarda alındığında zehirlidir ve karaciğere zarar verebilir.

Yaprakları kurutularak ya da kül haline getirilerek tuz ikamesi olarak kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Tussilago farfara (Öksürük otu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/tussilago-farfara/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın