Tropaeolum majus (Latin çiçeği)

Tanımı

1 ila 2 metre büyüyebilir. Yapraklar iri, dairesel, 3 ila 15 cm çapında, üst yüzeyi yeşil, alt yüzeyi ise soluktur. Yaprakların 5 ila 30 cm uzunluğunda sapı vardır. Çiçekler 2,5 ila 6 cm çapında, beş taç yapraklı, sekiz ercikli, sarı, turuncu ila kırmızı renklerdedir. Meyve 2 cm genişliğinde, tek tohumlu ve üç bölümlüdür. Tohumlar iri ve 1 ila 1,5 cm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Bolivya ve Kolombiya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Bahçe, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde latin çiçeği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince zafer anıtı anlamına gelmektedir. Çiçeklerinin, Romalıların kazandıkları zaferden sonra astıkları kanlı kalkana benzemesine işaret eder. Tür adı Latince en büyük anlamına gelir. Tür, Nasturtium’un yeni dünyalı akrabası olarak görülmüştür ve ikili adlandırma öncesi adı “Nasturtium indicum majus”tur. Bitki için kullanılan Latin çiçeği adı, bitkinin anavatanı olan Latin Amerika bölgesine işaret ediyor olabilir.

Gıda

Yer üstü bölümleri yenilebilir. Tat olarak Nasturtium officinale (su teresine) benzer ve bu nedenle “bahçe teresi” denir. Çiçekler C vitamini bakımından zengindir.

Tıp

Tüm bölümleri antibiyotiktir. Yapraklar antibakteriyel, mantar giderici, antiseptik, iştah açıcı, temizleyici, idrar söktürücü, adet akışı teşvik edici, balgam söktürücü, müshil ve uyarıcıdır. Bitkinin özü antikanser aktiviteye sahiptir. Haricen kellik, küçük yaralanmalar ve deri döküntülerinin tedavisinde kullanılır.

Dikkat

Bilgi

Tohumlarından elde edilen yağ boya ve vernik yapımında kullanılır. Erişkin bitkiler yaprak biti kovucudur.

Fotoğrafları