Tripolium pannonicum (Bataklık papatyası)

Tanımı

15 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselici, tüysüz, genellikle kırmızımsı, sıklıkla tabandan dallıdır. Yapraklar tüysüz ya da kirpikli, taban yaprakları mızraksı, 4 ila 12 cm uzunluğunda ve 5 ila 10 mm genişliğinde, tabanda dar ve yarı sarılıcı, orta ve üst yapraklar şeritsi mızraksı, 65 mm uzunluğunda ve 10 mm genişliğinde, sapsızdır. Çiçek başları seyrek yalancı şemsiye halinde birkaç adet ya da çok sayıdadır. İnvolukrum 1 cm genişliğinde, filariler 2 ila 3 arası sıralı, dikdörtgensi şeritsi, 6 ila 8 mm uzunluğunda ve 2 ila 3 mm genişliğinde, küt ve tüysüzdür. Dilsi çiçekler 15 ila 30 arası sayıda ve lavanta mavisi renklidir. Disk çiçekleri 5 ila 6 mm uzunluğundadır. Kapçık 3 ila 4,5 mm uzunluğunda ve genellikle tabanında birkaç tüylüdür. Sorguç beyazımsı ve 12 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak orta Avrasya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Deniz kenarında görülür. İzmit ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir. Eylül ve şubat ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 20 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde bataklık papatyası adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Antikçağda tripolium kayalık deniz kenarlarında görülen bir bitkiye işaret eder ancak bu bitkinin Limonium olması daha olasıdır. Her durumda “tri-“ üç ve “polium” tüy anlamına gelir. Bitkiler kuruduklarında mat gri rengini alırlar ancak bu zorlama bir çıkarsamadır. Tür adı Latince Panunya anlamına gelir. Panunya, Doğu Avrupa’daki Roma eyaletinin adıdır ve türün yayılış bölgesine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Aster maritimus Tripolium dictus”tur.

Fotoğrafları