İçeriğe geç

Tripolium pannonicum subsp. tripolium (Bataklık papatyası)

Bataklık papatyası


Anahtar kelimeler: Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Bataklıkpapatyası › Bataklık papatyası

Dağılımı

Bitki doğal olarak orta Avrasya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

15 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselici, tüysüz, genellikle kırmızımsı, sıklıkla tabandan dallıdır. Yapraklar tüysüz ya da kirpikli, taban yaprakları mızraksı, 4 ila 12 cm uzunluğunda ve 5 ila 10 mm genişliğinde, tabanda dar ve yarı sarılıcı, orta ve üst yapraklar şeritsi mızraksı, 65 mm uzunluğunda ve 10 mm genişliğinde, sapsızdır. Çiçek başları seyrek yalancı şemsiye halinde birkaç adet ya da çok sayıdadır. İnvolukrum 1 cm genişliğinde, filariler 2 ila 3 arası sıralı, dikdörtgensi şeritsi, 6 ila 8 mm uzunluğunda ve 2 ila 3 mm genişliğinde, küt ve tüysüzdür. Dilsi çiçekler 15 ila 30 arası sayıda ve lavanta mavisi renklidir. Disk çiçekleri 5 ila 6 mm uzunluğundadır. Kapçık 3 ila 4,5 mm uzunluğunda ve genellikle tabanında birkaç tüylüdür. Sorguç beyazımsı ve 12 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Deniz kenarında görülür. İzmit ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Bataklık papatyası.

Çiçek zamanı

Eylül-Şubat ayları.

Yükseklik

0-20 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Antikçağda tripolium kayalık deniz kenarlarında görülen bir bitkiye işaret eder ancak bu bitkinin Limonium olması daha olasıdır. Her durumda “tri-“ üç ve “polium” tüy anlamına gelir. Bitkiler kuruduklarında mat gri rengini alırlar ancak bu zorlama bir çıkarsamadır. Tür adı Latince “Panunya” anlamına gelir. Panunya, Doğu Avrupa’daki Roma eyaletinin adıdır ve türün yayılış bölgesine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Aster maritimus Tripolium dictus”tur.

Geleneksel tıp

Burada bahsedilen bitkinin başka bir deniz kenarı bitkisi olması daha olasıdır, örneğin Limoniastrum monopetalum ya da herhangi bir Limonium türü…

Dioscorides: Kökü kaynatılarak idrar söktürücü olarak kullanılır. Zehirlenmelere karşı panzehir etkisi vardır.

İbn-i Sînâ: İdrar söktürücüdür. Güçlü bir panzehir olarak bilinir.

Birûni: İdrar yolu iltihaplarında etkilidir.

Fotoğrafları

Literatür

Willdenowia 33(1): 47. 2003. (L.) Greuter

Bir Yorum Yazın