Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Tripolium pannonicum subsp. tripolium

Fotoğraf

Bakımı

Tripolium pannonicum subsp. tripolium iki yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Tripolium pannonicum subsp. tripolium deniz kıyısnda görülür. Kumlu topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Sea aster; Bataklık papatyası.

Etimoloji

Cins adı Yunanca tripolion (Kayalık bölgelerde yaşayan bir tür bitki); tür adı ise Latince Panunya (Doğu Avrupa’da Roma eyaleti anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte
Flora Bölgesi: Euro-Siberian
Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Asteranae
Takım: Asterales
Familya:
Cins: Tripolium
Görüldüğü Yer: İzmit Sahili

Tanım

Willdenowia 33(1): 47. 2003.

Tanımlayan

(L.) Greuter, 2003.

Video

Yapısı

Tripolium pannonicum subsp. tripolium 15 ila 60 cm. büyüyebilir. Stem dik ya da yükselici, tüysüz, genellikle kırmızımsı, sıklıkla tabandan dallıdır. Yapraklar tüysüz ya da kiliat, taban yaprakları lanseolat, 40 ila 120 mm. uzunluğunda ve 5 ila 10 mm. genişliğinde, tabanda dar ve yarı ampleksikaül, orta ve üst yapraklar linear lanseolat, 65 mm. uzunluğunda ve 10 mm. genişliğinde, sapsızdır. Kapitula seyrek korimböz halinde birkaç adet ya da çok sayıdadır. İnvolükre 1 cm. genişliğinde, filari’ler 2 ila 3 arası seriat, oblong linear, 6 ila 8 mm. uzunluğunda ve 2 ila 3 mm. genişliğinde, obtuse ve tüysüzdür. Ray çiçekleri 15 ila 30 arası sayıda, ligül lavanta mavisi renklidir. Disk çiçekleri 5 ila 6 mm. uzunluğundadır. Aken 3 ila 4,5 mm. uzunluğunda ve genellikle tabanında birkaç tüylüdür. Pappus beyazımsı ve 12 mm. uzunluğundadır. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Flora of Arslanbey (İzmit/Turkey) and cultivated plants in Izmit city center; Oğuzhan ASLAN, Mehmet SAĞIROĞLU; Biological Diversity and Conservation, 4/2 (2011) 172-184. (Aster tripolium)

Flora of Turkey

Aster tripolium için:
Biennial or short lived perennial, 15-60 cm. Stems erect or ascending, glabrous or subglabrous, often reddish, usually branched from base. Leaves glabrous or finely ciliate; basal leaves lanceolate, 40-120 x 5-10 mm, narrowed at base and semi amplexicaul; median and upper leaves linear lanceolate, up to 65 x 10 mm, sessile. Capitula few or numerous in loose corymbs. Involucre 0,75-1 cm broad; phyllaries 2-3(-4) seriate, oblong linear, 6-8 x 2-3 mm, obtuse, glabrous. Ray flowers 15-30, ligules lavender blue, 4,5-6,5 x 1-2,5 mm. Disc flowers 5-6 mm. Achenes 3-4,5 mm, usually with a few hairs at base. Pappus 1 seriate, whitish, accrescent, up to 12 mm at maturity. Fl. 6-9. Sandy sea shores and brackish maritime marshes. V:120.

Bitki Veritabanları

       

Share

Yorum yazın