Buradasınız: Ana sayfa » Tripolium pannonicum subsp. tripolium

Tripolium pannonicum subsp. tripolium

Bataklık papatyası

Bakımı

Tripolium pannonicum subsp. tripolium iki yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Tripolium pannonicum subsp. tripolium deniz kıyısnda görülür. Kumlu topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Sea aster; Bataklık papatyası.

Etimoloji

Cins adı Yunanca tripolion (Kayalık bölgelerde yaşayan bir tür bitki); tür adı ise Latince Panunya (Doğu Avrupa’da Roma eyaleti anlamına gelir.

Video

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Asterales
Familia: Asteraceae
Subfamilia: Asteroideae
Tribus: Astereae
Subtribus: Asterinae
Genus: Tripolium
Raunkiaer: Hemicryptophyte
Phytochorion: Euro-Siberian

Literatür

Willdenowia 33(1): 47. 2003. (L.Greuter.

Fotoğrafları

Yapısı

Tripolium pannonicum subsp. tripolium 15 ila 60 cm. büyüyebilir. Stem dik ya da yükselici, tüysüz, genellikle kırmızımsı, sıklıkla tabandan dallıdır. Yapraklar tüysüz ya da kiliat, taban yaprakları lanseolat, 40 ila 120 mm. uzunluğunda ve 5 ila 10 mm. genişliğinde, tabanda dar ve yarı ampleksikaül, orta ve üst yapraklar linear lanseolat, 65 mm. uzunluğunda ve 10 mm. genişliğinde, sapsızdır. Kapitula seyrek korimböz halinde birkaç adet ya da çok sayıdadır. İnvolükre 1 cm. genişliğinde, filari’ler 2 ila 3 arası seriat, oblong linear, 6 ila 8 mm. uzunluğunda ve 2 ila 3 mm. genişliğinde, obtuse ve tüysüzdür. Ray çiçekleri 15 ila 30 arası sayıda, ligül lavanta mavisi renklidir. Disk çiçekleri 5 ila 6 mm. uzunluğundadır. Aken 3 ila 4,5 mm. uzunluğunda ve genellikle tabanında birkaç tüylüdür. Pappus beyazımsı ve 12 mm. uzunluğundadır. HaziranTemmuzAğustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey


Aster tripolium
 için:
Biennial or short lived perennial, 15-60 cm. Stems erect or ascending, glabrous or subglabrous, often reddish, usually branched from base. Leaves glabrous or finely ciliate; basal leaves lanceolate, 40-120 x 5-10 mm, narrowed at base and semi amplexicaul; median and upper leaves linear lanceolate, up to 65 x 10 mm, sessile. Capitula few or numerous in loose corymbs. Involucre 0,75-1 cm broad; phyllaries 2-3(-4) seriate, oblong linear, 6-8 x 2-3 mm, obtuse, glabrous. Ray flowers 15-30, ligules lavender blue, 4,5-6,5 x 1-2,5 mm. Disc flowers 5-6 mm. Achenes 3-4,5 mm, usually with a few hairs at base. Pappus 1 seriate, whitish, accrescent, up to 12 mm at maturity. Fl. 6-9. Sandy sea shores and brackish maritime marshes. V:120.

Yorum yazın