Tripodion tetraphyllum (Kum tırfılı)

derleyen:

Tanımı

Yatık tek yıllık bir bitkidir. Gövde ülgerli ila tüylüdür. Yapraklar beş yaprakçıklı olup tek teleksidir. Ters yumurtamsı terminal yaprakçık, diğer yaprakçıklardan çok daha büyüktür. Çiçekler koltuklarda 1 ila 7 arası sayıda demetler halindedir. Çanak 12 ila 15 mm uzunluğunda, 4,5 ila 6 mm genişliğinde olup çiçek zamanı şişer ve meyve zamanı 12 mm genişliğe ulaşır. Çanak sarı ila krem renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık yamaçlar, yol kenarı ve tarlalarda görülür. Karamürsel ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kum tırfılı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca üç ayaklı anlamına gelir. Cinsin üç adet gövde bulundurmasına işaret eder. Tür adı Latince dört yapraklı anlamına gelir. Türün yaprak sayısına işaret eder. Beri taraftan tür beş yaprakçıklıdır. Özgün tanımda bu “Folium pinnatum tetraphyllum loco pentaphylli, cum foliolum insimum opposito careat” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları