Tripleurospermum inodorum (Kuru beybunik)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

Tripleurospermum inodorum (Kuru beybunik) genelde işlenmemiş arazilerde görülen ve bahar sonundan güz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Tripleurospermum

Akpapatya

Tanımı

Tripleurospermum inodorum (Kuru beybunik) tek yıllık bir bitkidir. Gövde genellikle tek, dik ila yükselici, yeşil renkli, çıplak, 20 ila 80 cm uzunluğunda, tabanda 0,3 ila 0,5 cm çapında ve yukarı bölümde şemsiyeli dallıdır. Yapraklar 2 ila 3 derin teleksi, yaprakçıklar ipliksi, sivri ya da kılçıklı uçludur. Çiçek başları çok sayıda, 0,6 ila 1,2 cm çapında, ışınsal ve havlı ya da kısa havlı çiçek durumu sapı üzerindedir. Filariler kısa havlı, dıştakiler üçgensi-küt, içtekiler dikdörtgensi-küt, kenarları beyaz ve zarsıdır. Çiçek tablası yarı küreseldir. Dilsi çiçekler 6 ila 10 mm uzunluğundadır. Disk çiçeklerinin taç lobları uçta salgılıdır. Kapçık sıkıştırılmış, ters piramitsi ve beyaz renklidir. Taç çok minik ve kütdişçiklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’dan Orta Asya’ya kadar olan bölgede yayılış gösterir ancak günümüzde Amerika ve Avustralya kıtalarında da doğallaşmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tarla, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülen bitki umumiyetle mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde kuru beybunik adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca üçgensi tohum anlamına gelir ve bu bağlamda kapçık yapısının trigonous olmasına işaret eder. Tür adı Latince kokusuz anlamına gelir. Türü çok benzediği Matricaria chamomilla‘dan farklılaştığı özelliklerden biri olan kokusuz olmasına dikkat çekilmiştir.

Fotoğrafları