Tripleurospermum conoclinum (Ak papatya)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Tripleurospermum conoclinium adı ile geçmektedir. 25 ila 35 cm büyüyebilir. Gövde 1 ya da tabandan itibaren çok sayıda, dallı ya da üst bölümde dalsızdır. Yapraklar 2 ila 3 derin teleksi, şeritsi mızraksı ve mukronattır. Çiçek başları ışınsal, 2 ila 4 arası ya da daha fazla sayıda yalancı şemsiyeli, 0,9 ila 1,5 cm genişliğinde, çiçek sapı uzun ve eşit değildir. Filari yumurtamsı dikdörtgensi ve kenarları kahverengimsi zarsıdır. Dilsi çiçekler 9 ila 13 mm uzunluğundadır. Kapçık ters yumurtamsı ya da ters yumurtamsı dikdörtgensi ve olgunluk zamanı siyahtır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çayırlar ve orman açıklıklarında görülür. Karamürsel ve Gölcük ilçelerinde gözlemlenmiştir. Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar. 100 ila 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde akpapatya adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca üç nervürlü tohum anlamına gelir. Kapçık yapısına işaret eder. Tür adı Antik Yunanca konik yatak anlamına gelir. Çiçek tablasının yapısına işaret eder.

Fotoğrafları