Trifolium subterraneum (Yeraltı üçgülü)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Trifolium subterraneum (Yeraltı üçgülü) genelde çayırlarda görülen ve bahar ortasından yaz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Fabales

Bakla takımı

Fabaceae

Baklagiller

Trifolium

Yonca

Tanımı

Trifolium subterraneum (Yeraltı üçgülü) genellikle 30 cm çapında büyüyebilen yatık ya da yatık yükselici tek yıllık bir bitkidir. Yapraklar 0,8 ila 1,2 cm uzunluğunda, üç yaprakçıklı, yaprakçıklar üçgensi ila ters yüreksi ve iki yüzü de tüylüdür. Kulakçıklar küçük ve sivridir, çizgilerin rengi değişkendir ve soluk yeşil ila kırmızı arasında görülebilir. Yapraklarda genellikle siyah küçük lekeler görülür. Çiçek durumu uzun saplı ve çok sayıda çiçeklidir. Verimli çiçeklerin çanağı çıplak ya da seyrek biçimde havlı ve dişlerin uzunluğu eşit değildir. Taç pembe şeritlerle beyaz renkli, 10 mm uzunluğunda ve çanağın iki katı uzunluktadır. Verimsiz çiçeklerin çanağı şeritsi dişlidir. Meyve durumu 12 ila 15 mm uzunluğunda ve geriye kıvrıktır. Meyveler toprağın altında gelişmektedir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzası ile Kafkasya arasındaki bölgede yayılış gösterir ancak günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [Harita, Alt türlerSinonimlerHerbaryum] Çalılık, yol kenarı ve çayırlarda görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde yeraltı üçgülü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince üç yapraklı anlamına gelir. Cinsin yapraklarının çoğunlukla üç yaprakçıklı olmasına işaret eder. Tür adı Latince yeraltı anlamına gelir. Türün tohumlarının yeraltında gelişmesine işaret eder. Bu özellik, Trifolium cinsi içinde benzersizdir. İkili adlandırma öncesi adı “Trifolium album tricoccum subterraneum gastonium reticulatum”dur.

Gıda

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Fotoğrafları