Trifolium subterraneum (Yeraltı üçgülü)

derleyen:

Tanımı

30 cm çapında büyüyebilir. Yapraklar üç yaprakçıklı, yaprakçıklar üçgensi ila ters yüreksi ve iki yüzü de tüylüdür. Gövde ve yapraklar tüylü ya da tüysüz olabilir. Kulakçıklar küçük ve sivridir, çizgilerin rengi değişkendir ve soluk yeşil ila kırmızı arasında görülebilir. -4 dereceye kadar dayanıklıdır ancak bu durum tohum üretimini olumsuz etkiler. Tohumlar erken güz günlerinde doğrudan dışarı ekilebilir. Çiçekler erseliktir. Yapraklarda genellikle siyah küçük lekeler görülür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çalılık, yol kenarı ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde yeraltı üçgülü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince üç yapraklı anlamına gelir. Cinsin yapraklarının çoğunlukla üç yaprakçıklı olmasına işaret eder. Tür adı Latince yeraltı anlamına gelir. Türün tohumlarının yeraltında gelişmesine işaret eder. Bu özellik, Trifolium cinsi içinde benzersizdir. İkili adlandırma öncesi adı “Trifolium album tricoccum subterraneum gastonium reticulatum”dur.

Gıda

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Fotoğrafları