Trifolium striatum (Çizik yonca)

Tanımı

10 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yatıktır. Kulakçık yumurtamsıdır. Yaprakçıklar 0,7 ila 1 cm uzunluğunda, ters yumurtamsı ila dikdörtgensi, küt ila ters yüreksidir. Çiçek kurulu oval ila dikdörtgensi, zamanla silindirik, 0,6 ila 1,5 cm genişliğinde, saplı ya da sapsızdır. Çanak tüpü elipsoit, 10 damarlı, genellikle yaslanıcı tüylü, meyve zamanı küresel hale gelme eğiliminde ve açıktır. Dişler mızraksı bizsi, sivri ve diktir. Taç pembe renkli, 5 ila 7 mm uzunluğunda, kalıcı, çanaktan kısa ya da uzundur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler,Herbaryum] Çalılık, yol kenarı ve çayırlarda görülür. İzmit ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde çizik yonca adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince üç yapraklı anlamına gelir. Cinsin yapraklarının çoğunlukla üç yaprakçıklı olmasına işaret eder. Tür adı Latince çizgili anlamına gelir. Türün çanağındaki belirgin çizgilere işaret eder. Özgün tanımda bu “calycibus striatis rotundatis” olarak geçmektedir.

Fotoğrafları