İçeriğe geç

Trifolium repens (Ak üçgül)

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Yonca › Ak üçgül

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

1 metreye kadar büyüyebilir. Yavaş büyüyen bir bitkidir. Beyaz çiçeklerin üzerindeki krem ya da pembe rengi tonlar bitkinin yaşlandığına işaret eder. Yapraklar (genellikle) üç yaprakçıklıdır, pürüzsüz, eliptik yumurta şekilli ve uzun saplıdır. Yapraklarda genellikle açık veya koyu işaretler görülür. Tohumlar temmuz ve ekim arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar ekilmeden on iki saat önce ılık suda bekletilmelidir. Bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Popüler bir süs bitkisidir.

Bitki doğal olarak Avrupa ve orta Asya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çayır, yol kenarı ve nemli bölgelerde görülür. İzmit ve Körfez ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Ak üçgül ve Yonca adları ile bilinmektedir.

Mart ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yapraklar çiğ ya da pişmiş olarak yenilebilir. Çiçeklenmeden önceki genç yapraklar çorba ve salata yapımında kullanılabilir. Ispanak gibi pişirilebilir. Çiçek ve tohum kutucukları kurutularak bir çeşit un elde edilir ve bu haşlanmış pirinç gibi yemeklerin üzerine serpilebilir. Taze veya kurutulmuş çiçeklerinden çay yapılabilir. Kurutulmuş yaprakları vanilya tadı verir.

Çiçekler; yanma, yaralanma gibi durumlarda yarayı temizleme amacıyla kullanılır. Bazı göz hastalıklarına iyi gelir. Çayı, öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Romatizmayı önleyici, temizleyici ve göz ilacıdır. Demlenerek öksürük, soğuk algınlığı, ateş ve lökeryanın tedavisinde kullanılmıştır. Yaprakların tentürü, gut için bir merhem olarak uygulanır. Çiçekler demlenerek göz yıkama maddesi olarak kullanılmıştır.

Doğan, Hüseyin (2022). Trifolium repens (Ak üçgül) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/trifolium-repens/ Erişim tarihi: 5 February 2023

Bir Yorum Yazın