Trifolium repens (Ak üçgül)

Tanımı

1 metreye kadar büyüyebilir. Yavaş büyüyen bir bitkidir. Beyaz çiçeklerin üzerindeki krem ya da pembe rengi tonlar bitkinin yaşlandığına işaret eder. Yapraklar (genellikle) üç yaprakçıklıdır, pürüzsüz, eliptik yumurta şekilli ve uzun saplıdır. Yapraklarda genellikle açık veya koyu işaretler görülür. Tohumlar temmuz ve ekim arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar ekilmeden on iki saat önce ılık suda bekletilmelidir. Bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve orta Asya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Çayır, yol kenarı ve nemli bölgelerde görülür. İzmit ve Körfez ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mart ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Gıda

Yapraklar çiğ ya da pişmiş olarak yenilebilir. Çiçeklenmeden önceki genç yapraklar çorba ve salata yapımında kullanılabilir. Ispanak gibi pişirilebilir. Çiçek ve tohum kutucukları kurutularak bir çeşit un elde edilir ve bu haşlanmış pirinç gibi yemeklerin üzerine serpilebilir. Taze veya kurutulmuş çiçeklerinden çay yapılabilir. Kurutulmuş yaprakları vanilya tadı verir.

Tıp

Çiçekler; yanma, yaralanma gibi durumlarda yarayı temizleme amacıyla kullanılır. Bazı göz hastalıklarına iyi gelir. Çayı, öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Romatizmayı önleyici, temizleyici ve göz ilacıdır. Demlenerek öksürük, soğuk algınlığı, ateş ve lökeryanın tedavisinde kullanılmıştır. Yaprakların tentürü, gut için bir merhem olarak uygulanır. Çiçekler demlenerek göz yıkama maddesi olarak kullanılmıştır.

Etimoloji

Cins adı Latince üç yapraklı anlamına gelir. Cinsin yapraklarının çoğunlukla üç yaprakçıklı olmasına işaret eder. Tür adı Latince sürünücü anlamına gelir. Türün gövde yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “caule procumbente” olarak belirtilmiştir.

Türkçe adları

Dilimizde ak üçgül ve yonca adları ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.