Site icon Kocaeli Bitkileri

Trifolium repens subsp. prostratum (Batı üçgülü)

Trifolium repens subsp. prostratum

Trifolium repens subsp. prostratum: 26/03/2019; Kocaeli Kent Ormanı; 354 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

1 metreye kadar büyüyebilir. Yavaş büyüyen bir bitkidir. Beyaz çiçeklerin üzerindeki krem ya da pembe rengi tonlar bitkinin yaşlandığına işaret eder. Yapraklar (genellikle) üç yaprakçıklıdır, pürüzsüz, eliptik yumurta şekilli ve uzun saplıdır. Yapraklarda genellikle açık veya koyu işaretler görülür. Tohumlar temmuz ve ekim arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar ekilmeden on iki saat önce ılık suda bekletilmelidir. Bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve orta Asya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Çayır, yol kenarı ve nemli bölgelerde görülür. İzmit ve Körfez ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mart ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde batı üçgülü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince üç yapraklı anlamına gelir. Cinsin yapraklarının çoğunlukla üç yaprakçıklı olmasına işaret eder. Tür adı Latince sürünücü anlamına gelir. Türün gövde yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “caule procumbente” olarak belirtilmiştir. Alttür adı ise Latince sürünücü anlamına gelir. Alttürün karakterine işaret eder.

Fotoğrafları

Exit mobile version