İçeriğe geç

Trifolium pratense (Çayır gülü)

Çayır gülü


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Yonca › Çayır gülü

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, batı Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Boyu hayli değişkendir ve en çok 80 cm büyür. Yapraklar üç yaprakçıklı ve almaşlı dizilişlidir. Yaprağın dış yarısında soluk bir hilal görülür. Sap 1 ila 4 cm uzunluğundadır ve iki tabansal kulakçık mevcuttur. Tabana doğru solgun olan çiçekler koyu pembe renklidir. Toprak verimliliğini arttırır. Tohumlar temmuz ve ekim arasında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. -23 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar ekilmeden önce on iki saat ılık suda bekletilmelidir. Bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Gövde yoğun biçimde yaslanıcı tüylüdür.

Gözlem

Çayır, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Çayır gülü, Kırmızı yonca, Yonca, Çayır dutu.

Çiçek zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “üç yapraklı” anlamına gelir. Cinsin yapraklarının çoğunlukla üç yaprakçıklı olmasına işaret eder. Tür adı Latince “çayır” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Trifolium pratense, flore monopetalo”dur.

Mutfak

Genç yaprakları salata ve çorbalarda kullanılır. Ispanak gibi pişirilerek tüketilebilir. Çiçekler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Çiçekleri taze iken ya da kurutularak çay elde edilir. Yaprakları kurutularak çeşitli hamur işlerine eklenir, vanilyaya benzer aroması vardır.

Geleneksel tıp

Bitkisel çay olarak tüketilir. Hindistan’da yatıştırıcı olarak kullanılır. Alternatif tıpta öksürük, lenf sistemi sorunları ve çeşitli kanserlerin tedavisinde kullanılır. Spazm çözücü, idrar söktürücü, öksürük giderici, yatıştırıcı, değiştirici, balgam söktürücü ve müshildir. Deri sıkıntılarına tedavi etmek amacıyla Arctium lappa ve Rumex crispus gibi arındırıcı bitkiler ile kullanılır. Geleneksel olarak göğüs kanseri tedavisinde kullanılır. Çiçek ve yapraklardaki flavonoidler östrojeniktir ve menopoz şikayetlerinin tedavisinde fayda sağlayabilir. Dahili olarak, bitki cilt şikayetlerinin (özellikle egzama ve sedef hastalığı), göğüs, yumurtalıklar ve lenfatik sistem kanseri, kronik dejeneratif hastalıklar, gut, boğmaca ve kuru öksürüklerin tedavisinde kullanılır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Çiçeklerinden sarı boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 768. 1753. L.

Bir Yorum Yazın