Trifolium pratense (Çayır gülü)

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Yonca › Çayır gülü

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi, Asgari endişe (LC).

Boyu hayli değişkendir ve en çok 80 cm büyür. Yapraklar üç yaprakçıklı ve almaşlı dizilişlidir. Yaprağın dış yarısında soluk bir hilal görülür. Sap 1 ila 4 cm uzunluğundadır ve iki tabansal kulakçık mevcuttur. Tabana doğru solgun olan çiçekler koyu pembe renklidir. Toprak verimliliğini arttırır. Tohumlar temmuz ve ekim arasında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. -23 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar ekilmeden önce on iki saat ılık suda bekletilmelidir. Bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Gövde yoğun biçimde yaslanıcı tüylüdür.

Bitki doğal olarak Avrupa, batı Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çayır, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Çayır gülü, Kırmızı yonca, Yonca ve Çayır dutu adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç yaprakları salata ve çorbalarda kullanılır. Ispanak gibi pişirilerek tüketilebilir. Çiçekler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Çiçekleri taze iken ya da kurutularak çay elde edilir. Yaprakları kurutularak çeşitli hamur işlerine eklenir, vanilyaya benzer aroması vardır.

Bitkisel çay olarak tüketilir. Hindistan’da yatıştırıcı olarak kullanılır. Alternatif tıpta öksürük, lenf sistemi sorunları ve çeşitli kanserlerin tedavisinde kullanılır. Spazm çözücü, idrar söktürücü, öksürük giderici, yatıştırıcı, değiştirici, balgam söktürücü ve müshildir. Deri sıkıntılarına tedavi etmek amacıyla Arctium lappa ve Rumex crispus gibi arındırıcı bitkiler ile kullanılır. Geleneksel olarak göğüs kanseri tedavisinde kullanılır. Çiçek ve yapraklardaki flavonoidler östrojeniktir ve menopoz şikayetlerinin tedavisinde fayda sağlayabilir. Dahili olarak, bitki cilt şikayetlerinin (özellikle egzama ve sedef hastalığı), göğüs, yumurtalıklar ve lenfatik sistem kanseri, kronik dejeneratif hastalıklar, gut, boğmaca ve kuru öksürüklerin tedavisinde kullanılır.

Fazla kullanımı kas ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı, vajinal kanama ve kanın yavaş pıhtılaşmasına neden olur. Toksik alkaloidler içerebilir.

Çiçeklerinden sarı boya elde edilir.

Görüşünüzü Yazın