Trifolium michelianum var. balansae (Uzundiş)

Tanımı

Dik ya da yükselici ve 30 ila 40 cm boylanabilen tek yıllık bir bitkidir. Yaprakçık 1 ila 2 cm uzunluğunda, ters yumurtamsı ila baklavamsıdır. Kulakçık 1 ila 2 cm uzunluğunda, otsu, üçgen bir tabana sahip olup mızraksı sipsivri ve kılıflı değildir. Çiçek kurulu şemsiye biçiminde, genişçe yumurtamsı iken zamanla küresel, 2 ila 3 cm çapında, 20 ila 30 çiçekli ve çiçek kurulu sapı destekleyici yapraklardan daha uzundur. Bırahte çiçek sapının yaklaşık yarısı uzuluktadır. Çiçekler soluk pembe renkli olup çiçek sapı çanak tüpünden daha uzundur. Çanak 5 ila 6 mm uzunluğunda ve 10 damarlıdır. Çanak dişleri 44 mm uzunluğunda, kılçıklı ve neredeyse aynı uzunluktadır. Taç 10 ila 13 mm uzunluğunda olup bayrakçık, kanatçıklardan daha uzundur. Meyve yumurtamsı dikdörtgensi, saplı ve üç tohumludur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Ege Adaları ve Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tarlalar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde uzundiş adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince üç yapraklı anlamına gelir. Cinsin yapraklarının çoğunlukla üç yaprakçıklı olmasına işaret eder. Tür 11 Aralık 1679-1 Ocak 1737 yılları arasında yaşamış İtalyan bitki bilimci Pier Antonio Micheli’ye; varyete adı ise 25 Mart 1825 – 2 Kasım 1891 tarihleri arasında yaşamış ve Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde bitki bilim çalışmaları yürütmüş Fransız bitki bilimci Benjamin Balansa’ya adanmıştır.

Fotoğrafları